Satürn’ün uydusu Titan’da tanıdık bir şeyler var!

NASA’nın Satürn ve uydularını araştırmak amacıyla 1997’de fırlattığı ve 2004 yılında gezegenin yörüngesine yerleşen Cassini uzay aracının elde ettiği görüntüler Satürn’ün uydusu Titan’ın ilginç bir biçimde Dünya’yla olan benzerliğini ortaya koyuyor.

NASA’daki araştırmacıların elde ettiği en son verilerin bir araya getirilmesiyle oluşan görseller Titan’daki tuhaf göl ve denizlere dair dikkat çekici ayrıntılar içeriyor. Titan’ın yüzeyinde sıvı halde yer aldığı anlaşılan göl ve denizler görüntü açısından Dünya’daki göl ve denizlerle önemli benzerlikler taşısa da, ortada önemli bir fark var. Zira, Dünya’dakinin aksine Titan’ın göl ve denizleri sıvı halde olsa da metan gazından oluşuyor.

Peki metan elementi bütün denizlerin sıvı halde olmasını nasıl sağlıyor? Bu soruya dair ortaya atılan teorilerden birisi aslında yeryüzündeki denizlerin oluşma biçimiyle de benzerlikler taşıyor: Yağmurlar. Titan’daki yağmurlar, sıvı haldeki sudan değil ama saf sıvı formdaki metandan oluşuyor. Bu element yine de sıvı formda bir tür yağmur gibi yağabildiği için Titan’ın yüzeyindeki çukurları doldurmayı başarıyor.

Titan’ın nitrojen ağırlıklı atmosferindeki bu sıvı döngüsü yeryüzündeki döngüyle benzerlikler taşısa da arada oldukça önemli farklar da var. Örneğin, dondurucu bir soğuk havaya sahip olan Titan’da neredeyse hiç oksijen yok. Bu temel farklılığa rağmen görünüşte de olsa, Güneş Sistemi’ndeki bu uydunun mavi gezegenle inanılmaz benzerlikler taşıması en azından hayal gücünü tetikleyen bazı duyguların oluşmasına neden oluyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...