Radiohead’den yeni albüm: ‘A Moon Shaped Pool’

İngiliz alternatif müzik topluluğu Radiohead; geçtiğimiz günlerde internet üzerindeki sosyal medya hesaplarını tamamen sıfırladıktan sonra hayranları bunun yeni bir albümün habercisi olduğunu ummaya başladılar. Neyse ki, bu tahmin doğru çıktı ve efsanevi grup iki single ve videoyla yeni albümünün ilk işaretlerini verdi. ‘Burn the Witch’ ve ‘Daydreaming’ adlı single’lar için yayınlanan videoların ardından yeni albüm, ‘A Moon Shaped Pool’ da nihayet yayınlandı.

Grubun hayranları, grup üyelerinden Jonny Greenwood’un geçtiğimiz yıl paylaştığı ve grubun stüdyoda olduğunu gösteren fotoğraflardan beri söz konusu albümü büyük bir heyecanla bekliyordu. Yeni albümün yolda olduğuna dair bir diğer önemli işaret ise, grubun Dawn Chorus LLP ve Dawnnchoruss Ltd. adlı iki yeni firmanın kaydını yaptırmasıydı. Zira, Radiohead daha önce de In Rainbows ve The King of Limbs albümlerinden hemen önce bunların piyasaya sürülmesi için yeni şirketler kurduğunu duyurmuştu.

iTunes, Apple Music ve Tidal üzerinden dinlenebilen albümün yakın bir zamanda Spotify üzerinde de erişilebilir olması bekleniyor. Albüm, Oxfordlu grup tarafından ilk olarak aşağıdaki tweet’le duyuruldu:

Grubun sosyal medya hesaplarındaki bütün gönderilerini silmesinin ardından geçtiğimiz Salı günü yayınlanan yeni video klip, albümdeki ilk şarkı Burn the Witch’e ait. 1960’ların sonlarında yayınlanan Trumptonshire Üçlemesi’ni hatırlatan bir animasyon tekniğinin kullanıldığı video YouTube’da kısa bir sürede 10 milyon izleyici sayısını aştı. Videonun animatörü Virpi Kettu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada grubun; insanların metaforik olarak “cadıyı yakmalarını” istemelerine yol açan “öteki insanları suçlamak … Müslümanları suçlamak” gibi meselelere dair farkındalığı arttırmayı istediğini belirtti.

Grubun, yönetmenliğini Paul Thomas Anderson’ın (‘Boogie Nights’, ‘There Will Be Blood’) üstlendiği ikinci videosu ise Daydreaming adlı şarkıya çekildi.

Radiohead’in yeni albümü ayrıca amoonshapedpool.com üzerinden indirilebilecek ve Haziran’ın ortasından itibaren vinyl ve CD formatında da yayınlanacak.

A Moon Shaped Pool:

01 Burn the Witch
02 Daydreaming
03 Decks Dark
04 Desert Island Disk
05 Ful Stop
06 Glass Eyes
07 Identikit
08 The Numbers
09 Present Tense
10 Tinker Tailor Soldier Sailor Rich Man Poor Man Beggar Man Thief
11 True Love Waits

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...