Nisan 2016, küresel sıcaklık rekorunu kırdı

Nisan 2016 küresel ölçekte şimdiye kadar kaydedilen en sıcak Nisan ayı ve arka arkaya bütün küresel sıcaklık rekorlarını kıran yedinci ay olarak tarihe geçti.

ABD’nin ulusal havacılık ve uzay ajansı NASA tarafından yayınlanan verilere göre Nisan ayıyla birlikte Şubat 2016’dan beri kaydedilen sıcaklıklar şimdiye kadarki en yüksek değerlerle tüm zamanların rekorunu kırdı.

NASA’nın geçtiğimiz haftasonu kamuoyuyla paylaştığı veriler, deniz ve karadaki küresel sıcaklığın Nisan ayı için, 1951-1980 yılları arasındaki Nisan’lara göre 1.11 derece arttığına işaret ediyor.

İLGİLİ İÇERİK: Ömer Madra: ‘Torunum 30 yıl sonra dünyanın çöküşünü görecek’

Görsel: NASA

Görsel: NASA

Konuyla ilgili açıklama yapan Birleşmiş Milletler’in iklim değişikliği için oluşturduğu birimin yetkilisi Christiana Figueres, “söz konusu verilerle elde edilen bütün bu rekor kıran sıcaklıkların ve yine rekor kıran yangınlar gibi bunun beraberinde getirdiği etkilerin iklim değişikliğine dair sunulan çözüm ajandasını hızlandırmaktan başka çaremizin olmadığının birer hatırlatıcısı olduğunu” ifade etti ve şöyle devam etti: “Çözüm için atılması gereken adımları kesinlikle hızlandırmaktan başka bir seçeneğimiz yok.

NASA’nın Goddard Uzay Çalışmaları Enstitüsü’nün yöneticisi Gavin Schmidt de paylaştığı bir tweet de bu yeni Nisan verileriyle birlikte 2016’nın yüzde 99’dan daha büyük bir olasılıkla şimdiye kadarki en sıcak yıl olarak yeni bir rekor kıracağını belirtti.

Nisan ayının verileriyle birlikte Aralık 2015’te Paris’te gerçekleştirilen iklim konferansında kabul edilen küresel ısınmanın maksimum 1.5 derecede tutulması amacının da ne kadar gerçekçi bir hedef olduğu sorusu yeniden gündeme geldi.

İLGİLİ İÇERİK: Paris’teki iklim zirvesinde varılan anlaşma gerçekten bir dönüm noktası olacak mı?

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...