Silivri’de 5000 yıllık kurgan mezar keşfedildi

Silivri’deki bir inşaat bölgesinde İstanbul Arkeoloji Müzesi tarafından gerçekleştirildiği belirtilen kurtarma kazısında Türkiye’de “kazısı yapılarak tamamen ortaya çıkarılmış ilk ve en eski kurgan tipi mezarın bulunduğu” duyuruldu.

Genellikle Orta Asya kültüründe görülen kurganlar, bir mezar odası üzerine toprak yığarak oluşturulan mezar höyüğüne ya da tümülüse verilen ad.

5 bin yıllık olduğu tahmin edilen söz konusu mezarın daha önce defineciler tarafından birkaç kez açılmaya çalışıldığı fakat ana mezara ulaşılamadığı tespit edildi. Mezardaki iskeletin üzerinde bir mızrak ucu bulunduğu için mezarın önemli bir askere, savaşçıya ait olduğu düşünülüyor.

Fotoğraf: Arkeofili

Fotoğraf: Arkeofili

Aralık 2015’te başlayan ve beş ay süren kurtarma kazıları kapsamında geçtiğimiz Nisan ayında yetkililerle paylaşılan raporlara göre mezarın kuzeyden gelen ve tunç çağında yaşamış önemli bir askere ait olabileceğine işaret ediliyor.

Mezardan elde edilecek bulguların İstanbul ve Trakya tarihine ışık tutacağı düşünülüyor. Mezarın tüm mimari yapısının ortaya çıkarılabilmiş olması büyük önem taşıyor.

Mezarın tüm mimari yapısını ortaya çıkaran kazı çalışmaları sonucunda elde edilen bulguların ayrıca İstanbul ve Trakya tarihine de ışık tutabileceği düşünülüyor. İstanbul Arkeoloji Müzesi, söz konusu mezarın bulunduğu alanın tescillenerek, buluntuların da mezarın mimari yapısıyla beraber müzeye taşınmasını talep etti.

Fotoğraf: Arkeofili

Fotoğraf: Arkeofili

Orta Asya ve Kafkas kültürü

Sibirya ve Orta Asya’da halen devam ettiği bilinen kurgan geleneği İ.Ö. 4. yüzyılda Kafkasya’daki bilinen en eski kurganlara kadar dayanıyor. Hint-Avrupa kültürüyle bağdaştırılan bu kurganların Kalkolitik, Bronz Çağı, Demir Çağı, Antik Dönem ve Orta Çağ’da kullanılmaya devam ettiği biliniyor.

Orta Asya’daki tarihi kurganların bazıları Saka, İskit, Yamna, Sarmat, Srubna kültürüyle bazıları Hun kültürüyle ve diğerleri de Türk kültürüyle bağdaştırılıyor. Hun kurganlarının tarihi İ.Ö. 3 yüzyıldan İ.S. 6. yüzyıla kadar giderken, Orta Asya’daki Türk toplumlarının kurganları ise İ.Ö. 6. yüzyıldan 13. yüzyıla doğru tarihlendiriliyor. Silivri’deki bu kurgan mezar ise Hun kurganlarından yaklaşık 3000, Türk kurganlarından ise 3500 yıl öncesine ait.

Fotoğraf: Arkeofili

Fotoğraf: Arkeofili

Fotoğraf: Arkeofili

Fotoğraf: Arkeofili

Fotoğraf: Arkeofili

Fotoğraf: Arkeofili

Fotoğraf: Arkeofili

Fotoğraf: Arkeofili

Fotoğraf: Arkeofili

Fotoğraf: Arkeofili

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...