‘Frankenstein’ın 200. yıldönümü için kısa öykü yarışması!

Mary Shelley’nin ilk olarak 1818 yılında Fransızca olarak İngiltere’de yayımlanan kült romanı Frankenstein’ın 200. yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Bu etkinliklerden en dikkat çekici olanlardan biri ise Arizona State University, Nanowrimo ve Chabot Science Center işbirliğiyle gerçekleştirilecek kısa öykü yarışması. Yarışmaya katılacak öyküler Hugo ve Philip K. Dick Ödülü’ne sahip ABD’li bilim kurgu yazarı Elizabeth Bear tarafından değerlendirilecek.

Kısa öykü yarışmasının yanında, “insanlık ve teknoloji arasında evrilen ilişkiler” konulu kurgu dışı makalelerin ele alındığı metinlerin de değerlendirileceği bir yarışma daha yapılacak. Söz konusu yarışmayı kazanan kişiyi 10 bin dolarlık bir ödül bekliyor.

Frankstein’in yayımlanışının 200. yıldönümü kapsamında yine Arizona State University tarafından Frankenstein öykülerinden oluşan yeni bir koleksiyon satışa çıkarılacak.

Edebi bir tür olarak bilim kurgunun öncü metinlerinden biri olan Frankenstein, gelişen teknoloji ve buna dair anlayışımızı büyük ölçüde etkileyen ve günümüzde de literatürde halen çok sayıda atıfta bulunulan romanlardan biri.

Yarışma ve etkinliklerle ilgili detaylı bilgilere buradan ve buradan erişebilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...