BM: ‘İnternet erişimini kesmek insan hakları ihlalidir’

Birleşmiş Milletler, internet erişimini kesen hükümetlerin insan hakları ihlalinde bulunduğuna karar verdi.

Birlemiş Milletler İnsan Hakları Konseyi geçtiğimiz gün oyladığı yeni bir tasarıyla; vatandaşlarının internet erişimlerini sınırlayan hükümetlerin insan haklarını ihlal ettiğine karar verdi. Birleşmiş Milletler’in daha önce dijital haklara dair yaptığı açıklamalarla da örtüşüyor. Söz konusu karar ayrıca İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 19. maddesinde işlenen ifade özgürlüğüne dair “insanların çevrimdışıyken sahip olduğu haklar çevrimiçiyken de korunmak zorundadır” açıklamasının da bir teyidi niteliğinde.

Geçtğimiz Cuma günü oybirliğiyle geçen önerge, aralarında Rusya, Çin, Suudi Arabistan, Güney Afrika ve Hindistan gibi ülkelerin yer aldığı rejim ve hükümetlerce muhalefete uğradı. Bu ülkelerin temsilcileri BM’ye yaptıkları çağrıda önergeden çevrimiçi bilgiye erişimi kasıtlı olarak engelleyen ya da sınırlayan eylemlerin hepsinin kınanacağına dair bir ifadenin kaldırılmasını istedi.

BM’nin aldığı bu tarz kararların yasal olarak bir yaptırımı bulunmasa da, hükümetler üzerinde kurulabilecek uluslararası baskı ve dünya çapındaki dijital hakların savunusuna verilen destek açısından önem taşıyor. BM’nin aldığı kararın zamanlama açısından da dikkat çekici olduğunu söylemek mümkün. Zira son dönemde Türkiye’nin de dahil olduğu birçok ülkede hükümetlerin erişim kısıtlama yöntemlerini serbest bir biçimde kullandığı ve bunu vatandaşlarını kontrol altında tutma aracı olarak gördüğü bilinen bir gerçek.

Dijital haklar savunusu yapan grup Access Now’ın yayınladığı verilere göre 2015’te dünya çapında 15 kasıtlı internet kesintisi gerçekleşti. Bu yıl yaşanan kesinti sayısı ise şimdiden 20’yi aşmış durumda.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...