Çin, dünyanın en büyük radyo teleskobunu tamamladı

Eylül ayında faaliyete geçmesi planlanan, Çin’de inşa edilen dünyanın en büyük radyo teleskobunun son parçası da yerleştirildi. Teleskop, Çin’in güneydoğusundaki Squid Roe kentinde bulunuyor.

radyo

Kaynak: Reuters

FAST ismi verilen ve 500 metre genişliğindeki açık küresel teleskobun boyutu 30 futbol sahasının toplam büyüklüğüne denk geliyor. İnşası beş yıl kadar süren ve 180 milyon dolara mâl olan bu devasa teleskop, Porto Riko’da bulunan 300 metre genişliğindeki Arecibo Gözlemevi’nin görevini üstlenecek.

Çin

Kaynak: AP

İLGİLİ İÇERİK: Jüpiter’in kuzey kutbunda tuhaf şeyler oluyor

Çin Bilim Akademisi bünyesinde faaliyet gösteren Ulusal Astronomik Gözlem Kurumu’nun başkan yardımcısı Zheng Xiaonian yönetimindeki bir ekibin son testleri ve hata tespitlerini tamamlamaya çalıştığı projenin belli başlı görevleri ise şöyle:

  • Uzak galaksilerdeki nötr hidrojeni ve sönmüş pulsarları (yüksek derecede manyetize olmuş nötron topları) keşfetmek,
  • Düşük frekanslı yer çekimsel dalgaların bulunma olasılığını artırmak,
  • Dünya dışı yaşamın olanağına ilişkin yapılan araştırmalara yardım etmek

Çin, uzay programının barışçıl amaçlar taşıdığını ifade etse de, ABD Savunma Bakanlığı konuyla ilgili Reuters’e yaptığı açıklamada bu ülkenin kendine düşman olarak gördüğü diğer ülkelerin bir kriz ortamında uzay temelli unsurları kullanmalarını önlemek gibi hedefleri olduğunu öne sürdü. Pekin yönetiminin ilk uzay istasyonu için 2018’de bir çekirdek modülü uzaya fırlatması bekleniyor.

İLGİLİ İÇERİK: Çin, dünyanın en büyük radyo teleskobunu inşa ediyor

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.