Jüpiter, uzay aracı Juno’yu bu tuhaf seslerle karşıladı

Geçtiğimiz ay Jüpiter gezegeninin büyük manyetik yörüngesine giren ABD’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın Juno uzay aracından son derece heyecan verici hatta belki de biraz ürpertici bazı veriler gelmeye başladı. Juno’nun Waves isimli aracı tarafından 24 Haziran tarihinde kaydedilen bu manyetik sesler “ok darbesi” olarak isimlendiriliyor. Jüpiter’in manyetosferinde ısınan ve yavaşlayan süpersonik solar rüzgârların oluşturduğu bu sesler, bir uçağın ses duvarını aşarken ürettiği sonik patlamalarla benzer nitelikte.

6 Ağustos 2011 tarihinde Florida’daki Cape Canaveral üssünden 2016’da Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni olan Jüpiter’e ulaşması amacıyla gönderilen Juno, görev süresi boyunca Jüpiter’in manyetosfer, atmosfer gibi katmanları ile iç yapısı hakkında bilgi toplamaya çalışacak; ayrıca gezegende amonyak ve su kaynağı olup olmadığını araştıracak.

İLGİLİ İÇERİK: Satürn’ün uydusu Titan’da tanıdık bir şeyler var!

Adını Roma mitolojisindeki tanrıların en büyüğünden alan Jüpiter, güneş sisteminde güneşe uzaklık bakımından beşinci sırada yer alan, sistemin en büyük gezegeni, büyük ölçüde hidrojen ve helyumdan oluşuyor.

Animasyonla desteklenmiş, Jüpiter’in Juno’yla buluşmasından çıkan sesleri aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.