Kanada Başbakanı’ndan tarihi Onur Yürüyüşü!

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Toronto’da gerçekleşen ülkenin en büyük Onur Yürüyüşü’nde LGBT topluluğuyla birlikte yürüdü.

Son dönemlerde alışılageldik politik kalıpların dışına çıkarak sıradışı bir siyasetçi profili çizen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, geçtiğimiz gün Toronto’da tarihi bir yürüyüş gerçekleştirdi. LGBT toplululukların son birkaç haftadır dört bir yanında devam Onur yürüyüşlerinin Kanada ayağında özellikle istisnai bir durum yaşandı.

Justin Trudeau, Toronto’da gerçekleşen Kanada’nın en büyük Onur Yürüyüşü‘ne katılarak ülke tarihinde önemli bir ana daha imza attı. Trudeau, Kanada’daki LGBT topluluğunun haklarına olan desteğini böyle yine doğrundan gösterirken CP24’e şu açıklamalarda bulundu: “Yıllardır bu etkinliklere geliyorum ve benim buna katılıyor olmamın büyük bir şey gibi algılanması da tuhaf. Bir başbakanın Onur Yürüyüşü’ne katılması abartılacak bir şey olmamalı ve bundan böyle de öyle olmayacak.

Fotoğraf: Steve Russell, Toronto Star / Getty Images

Fotoğraf: Steve Russell, Toronto Star / Getty Images

Trudeau bu tarihi yürüyüşünde ayrıca Ontario eyaleti için hazırlanan kimlik kartlarının tanıtımını yaparak, görüş alışverişinde bulundu. Söz konusu kartların transeksüel bireyleri de cinsiyet anlamında daha açık bir biçimde dahil etmesi hedefleniyor.

Bundan birkaç hafta önce, ülkenin parlamentosunda Kanada ulusal marşının cinsiyet belirtmeyecek bir biçimde değiştirilmesi yönünde karar alındı ve “sons” sözcüğünün (oğullar) yerine “bizler” tercih edildi.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...