Kozmos ve yaratıcılığın gecede birleştiği sergi!

18. yüzyıla ait bir astronomi kataloğu sıradışı bir teknikle 21. yüzyılın sanat eserlerine dönüşüyor.

Galaksiler ve nebulalardan oluşan bir 18. yüzyıl astronomi kataloğu; gözle görülebilir objelerin fotoğraflarından oluşan 110 çift resim ve fotoğrafın yer aldığı seri Deep Sky Companion‘a ilham kaynağı oldu. Lia Halloran tarafından hazırlanan bu seri geçtiğimiz günlerde Caltech, Pasadena California’daki bir sergide ziyarete açıldı.

Çalışmalarını bilimle beraber sürdüren ve bir fizikçinin kızı olan Halloran, Deep Sky Companion’u hazırlarken, 18. yüzyılda yaşamış Fransız gökbilimci Charles Messier tarafından derlenmiş olan bu gökyüzü objelerinin kataloğundan esinlendi. Messier aslında kuyrukluyıldızları incelemek ve araştırmasını engelleyen diğer gökyüzü objelerine hâkim olmak istiyordu. Dolayısıyla o dönemde Messier aslında galaksi ve nebulaları gözlemliyor olduğundan bihaberdi.

Babası Halloran’a bir Noel günü teleskop hediye edince, kendisi de amatör astronominin tadını çıkarmaya başlamış. Halloran sergi için hazırladığı katalogda şu ifadeler yer veriyor:

Çatıdan Satürn’ü görmek benim için, Cassini uydusunun dudak uçuklatan görüntülerinden çok daha etkileyiciydi çünkü uzayı deneyimliyordum ve hatta anladım ki ben uzaydaki bir taşın üzerinden başka bir uzay taşı arayan bir uzay yolcusuydum. Orion Nebula’yı ve etrafındaki galaksileri incelemek Messier’le benim aramdaki zamanı katlıyor, kıvırıyordu. Onun gökyüzünü gözlemlediği zamanları ve kendisinden öte olan bilinmezi anlamak ve doğal dünyayı sınıflandırmak için teleskobuyla yaptığı çizimleri hayal edebiliyordum.

Halloran bu sergisinde; Hypatia‘dan Caroline Herschel’e, Cecelia Payne’den Henretta Leavitt’e bütün bu gökbilimci kadınlara bir saygı niteliğindeki Your Body is a Space That Sees adlı çalışmasında da başvurduğu ‘cyanotype’ adı verilen baskı yöntemini kullanmış.

Caltech’teki Cahill Center’da çalışmaları sergilenmek istendiğinde, binanın eşsiz mimarisi sergi için bir engel olmuş. Zira binanın eğimli tavanları ve değişik asimetrik düzlemleri vardı. Halloran’ın bu duruma getirdiği çözüm ise resimleri daire biçiminde kesmek ve Cahill’in egzotik merdiven boşluğuna serpmek olmuş. Sanatçı böylece derin uzayda objeleri görmenin nasıl bir deneyim olduğunu yansıtmayı başarmış.

Deep Sky Companion Caltech’in Cahill Astronomi ve Astrofizik Merkezi’nde Aralık ayına kadar sergilenecek. Halloran’ın çalışmalarıyla ilgili daha fazla bilgiye bu adresten erişebilirsiniz.

Fotoğraf: Lia Halloran

Fotoğraf: Lia Halloran

Fotoğraf: Lia Halloran

Fotoğraf: Lia Halloran

Fotoğraf: Lia Halloran

Fotoğraf: Lia Halloran

Fotoğraf: Lia Halloran

Fotoğraf: Lia Halloran