Yeni keşfedilen bu mavi tonu solmuyor!

‘YlnMn’ mavisi adı verilen bu yeni mavi renk tonu, bazı mucizevi özelliklere sahip!

2009 yılında kimyager Mas Subramanian ve onun Oregon Eyalet Üniversitesi (OSU) bünyesindeki çalışma arkadaşları tarafından bir tesadüf sonucu keşfedilen ve daha sonradan YInMn adı verilen yeni bir mavi pigmenti ticari kullanım lisansına kavuştu.

Kimyagerler, elektrikli cihazlara bağlı bazı deneyler yaparken siyah manganez oksit ile birlikte pigmenti oluşturan İtriyum ve İndiyumu karıştırıp 2000 fahrenhayt derecede ısıtınca açığa çıkan benzersiz bir kristal yapı oldu. Yapılan ileri testler sonucunda, ortaya çıkan bu yeni rengin suya ve yağa bile dayanıklı olduğu ve bu şartlar altında solmadığı anlaşıldı. Dünyanın bu en yeni mavi tonu YInMn, adını ilgili pigmetin içeridiği Yttrium, Indium ve Manganese elementlerinden baş harflerinin birleşiminden alıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Dünyanın en eski renkli kitabı dijital ortama aktarıldı

Mas Subramanian. / Fotoğraf: Oregon State University

Mas Subramanian. / Fotoğraf: Oregon State University

Subramanian’ın açıklamasına göre yeni renk, bundan önce kullanılan benzer kobalt mavisi ve prusya mavisine göre çok daha kolay üretilebiliyor ve daha güvenli. Bu özelliklerine kızılötesi ışığı yansıtma kapasitesi de eklendiğinde ortaya çok daha kullanışlı bir mavi pigmenti çıkıyor. Yeni pigmentin en önemli işlevselliklerinden biri yalıtım için oldukça elverişli olması.

Yüzyıllar öncesinde keşfedilen renklerin de yer aldığı Harvard Art Museums’daki Forbes Pigment Collection listesine giren YInMn mavisi ultramarinden daha dayanıklı olduğu için sanatsal restorasyonlarda da kullanılabileceğe benziyor.

Halihazırda test aşamasında olan mavinin bu yeni tonunun numuneleri Shepherd Color Company tarafından satışa çıkarılmış bile. Son testlerden sonra rengin kullanımı daha da yaygınlaşacağa benziyor. Bu keşfin daha pek çok yeni pigmentin bulunabileceğine dair bir umut ışığı yarattığı da bir gerçek.

Kaynak: Oregon State University

Kaynak: Oregon State University

Kaynak: Carol Chapel

Kaynak: Carol Chapel

İLGİLİ İÇERİK: 1865 yılına ait, elle renklendirilmiş samuray fotoğrafları

Yazar:

Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisi. Sanat ve edebiyatla ilgileniyor.