Gebeliğin metafiziği araştırmasına 1.35 milyon dolarlık ödül

Gebeliğin metafiziği üzerine yapılan felsefe araştırması, Avrupa Araştırma Konseyi tarafından ödüle lâyık görüldü.

Southampton Üniversitesi’nden felsefe bölümünden Elselijn Kingma gebeliğin metafiziği üzerine yaptığı çalışma sonucu Avrupa Araştırma Konseyi tarafından 1.35 milyon dolarlık ödüle lâyık görüldü.

“Her birey bir yaklaşık dokuz ay süren ve fetüsün anne karnında gelişmesini içeren bir gebeliğin ürünü. Fakat gebelik hâlâ felsefenin geleneksel odak noktalarından biri değil. Bu dikkate değer, çünkü gebelik karşımıza birçok metafizik soru çıkarıyor. Fetüs ve anne bedeni arasındaki ilişki ne? Gebe organizma ile bebek arasındaki ilişki ne? Nasıl oluyor da bir organizma, iki organizmaya dönüşebiliyor?”

İLGİLİ İÇERİK: 1 milyon dolarlık felsefe ödülü için başvurular başladı!

Araştırma ödülü Kingma’ya önümüzdeki beş yıl boyunca bu ve benzer başka sorulara yanıtlar arayabileceği bir ekip kurma olanağı sağlıyor.

Kingma, çalışmasının temel amaçlarını şu şekilde özetliyor:

  1. Felsefe özelinde insan gebeliği ve doğum üzerine tutarlı bir açıklama geliştirmek ve yeniden üretici insan biyolojisi konusunda deneysel bir anlayışa ulaşmak
  2. Organizmaların ve bireylerin metafiziğini nasıl var olduğumuza ilişkin bilgilerle dile getirmek
  3. Kendimizi ve davranışlarımızı sınıflandırırken kullandığımız yasal, ahlâki ve sosyal dili gebelikle ilişkilendirmek
Fotoğraf: abc.net.au

Fotoğraf: abc.net.au

Kingma yürüttüğü bu projeyi, “Better Understanding the Metaphysics of Pregnancy” olarak isimlendiriyor. Araştırmayla ilgili detaylara bu adresten erişebilirsiniz. Söz konusu projeyle ilgili akademik araştırma pozisyonlarının da açılması bekleniyor.

Kingma

Elselijn Kingma / Fotoğraf: DailyNous

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.