Antarktika’nın üzerindeki ozon deliği kapanıyor!

Bilim insanları Antarktika’nın üzerindeki ozon deliği için yaptıkları gözlemlerde bir iyileşmenin ilk işaretlerini tespit ettiler.

MIT bünyesindeki araştırmacılar Antarktik ozon tabakasının iyileştiğine dair ilk izleri gördüklerini ve her Eylül-Ekim Antarktika baharında meydana gelen ozon deliğinin 4 milyon kilometrekare küçüldüğünü bildirdiler.

MIT’de Atmosfer Kimyası ve İklim Bilimi profesörü olarak görev yapan uzman Susan Solomon, “kendimize güvenebiliriz artık yaptıklarımız dünyayı iyileştiriyor” diyerek bulguların bizim için iyi bir haber olduğunu sözlerine ekledi.

İLGİLİ İÇERİK: Drone aracılığıyla kaydedilen büyüleyici Antarktika görüntüleri

Halihazırda iyileşme sürecinde olan ozon deliği, ilk olarak 1950’de tespit edildi. 1980’lerden beri yapılan araştırmalar ozon seviyesinde düşüş olduğunu gösterdi ve araştırmacılar Antarktik ozon ölçümlerini takibe aldılar.  Bilim insanları her yıl Ağustos ayında başlayan ve oluşumunu Ekim ayının başında tamamlayan ozon deliğini gözlemlemek için Eylül ayındaki ozon seviyesine baktılar.

Araştırmacılar, temizlik ürünlerinden ve buzdolaplarından sızan kloro-floro karbondaki (CFC)  klor seviyesinin azalmasıyla deliğin genişleme hızının azaldığını gözlemlediler. 2000-2015 yılları arasında, Solomon ve ekibi Antarktik ozon deliği üzerine yaptıkları detaylı çalışmalarda; her Eylül ayında meteoroloji balonları ve uydular ile ozon seviyesini incelediler ve uydu ölçülerine baktıklarında volkanların yaydıkları sülfür-dioksidin ozonun zayıflamasında rolü olduğunu gördüler.

Ekip gelecekte ozonun nasıl olabileceğine dair bir fikir edinmek için Eylül aylarındaki ozon ölçümlerini bilgisayar simülasyonlarına aktardılar. Ozon deliği 2000 yılında en geniş halindeydi fakat şimdi 4 milyon kilometre kare daha küçük.

Solomon, büyük volkanik patlamalar olmadıkça ozon deliğinin 21. yüzyılın ortalarına kadar kapanabileceğini tahmin ettiğini belirtti.

İLGİLİ İÇERİK: Eriyip gitmekte olan buzullara içten bir bakış