Uzay aracı Juno zoru başardı!

NASA’nın uzay aracı Juno, beş yıl süren bir yolculuğun ardından başarıyla Jüpiter’in yörüngesine girdi.

Geçtiğimiz Pazartesi gecesi bilim insanları ve astronomi meraklıları büyük bir kutlama yaptı. NASA’nın uzay aracı Juno beş yıl süren ve 1.7 mil gibi bir mesafe katettiği bir uzay yolculuğunun ardından Jüpiter’in yörüngesine başarıyla girmeyi başardı. Juno’nun proje müdürü Rick Nybakken, bu hadiseyi şu çarpıcı sözlerle ifade etti: “NASA’nın şimdiye kadar yaptığı en zor şeyi başardık.

Juno’nun başarıyla gerçekleştirdiği yörüngesel ekleme olarak da bilinen bu tarihi manevra mühedislerin Güneş Sistemi’nin milyonlarca mil ötesine ilettiği önceden programlanmış bir dizi komut aracılığıyla yerine getirildi. Uzay aracının Ağustos 2011’de fırlatılmasından beri yaptığı en riskli anı da temsil eden bu manevrada gezegenin yörüngesine girerken maruz kalınan yerçekimine karşı koymak adına Juno’nun ana motoru da ateşlendi.

Fotoğraf: NASA/JPL-Caltech

Fotoğraf: NASA/JPL-Caltech

Eğer bir şeyler ters gitseydi, Juno’nun uzayın derinliklerine doğru fırlayıp sonsuza kadar iletişimi koparması oldukça mümkündü. New York Times’ın hazırladığı listede bütün bu olumsuz olasılıklara yer verilmişti: “Juno havaya uçuyor… Motor hiç ateşlenemiyor… Bir şeylere çarpıyor… Jüpiter’e o kadar yakın uçuyor ki sonunda parçalara ayrılıyor… Bilgisayar kaza yapıyor.

Neyse ki sondanın Jüpiter’in yörüngesine başarıyla girdiği üç saniyelik kısa bir bip sesiyle NASA’ya iletildi. Bundan yaklaşık 45 dakika sonra, sondanın bir diğer çok önemli engeli de aştığı anlaşıldı; Juno’nun dev güneş panelleri başarılı bir biçimde güneşe doğru dönmüştü; bu uzay aracının yoluna devam edebilmesi için zorunlu bir yönelimdi. Şimdi, Juno, güneş sisteminin en büyük gezegenine iyice yaklaşmış bir halde insanoğlunu da Jüpiter’in hiç olmadığı kadar yakınlarına götürecek bir görevi yerine getirmeye başladı.

İnsan eliyle yapılmış en hızlı nesne ünvanına da sahip olan Juno’nun hızı saate 165.000 mile kadar çıkıyor. Bu da New Horizons’ın beş katı, Apollo 11’in yedi katı ve bir Concorde’un 122 katı kadar daha hızlı bir uzay aracından bahsettiğimiz anlamına geliyor.

Fotoğraf: NASA

Fotoğraf: NASA

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...