Yapay zeka bir Rembrandt portresi çizdi!

Hollanda merkezli finans şirketi ING, Delft Teknoloji Üniversitesi, Rijksmuseum gibi kurumların sponsorluğunda bir ilke imza attı. Sanat tarihçileri ve teknisyenler, ünlü Hollandalı ressam Rembrandt imzalı 346 eseri yüz tanıma teknikleri ile tarayıp topladıkları verilerle 3 boyutlu bir portre ortaya çıkardı. “The Next Rembrandt” adı verilen bu portre, tamamen bilgisayar algoritmaları kullanılarak üretilmiş orijinal bir eser olarak tarihe geçti.

Projenin ilk adımında 300’ü aşkın Rembrandt tablosu tarandı ve büyük bir veritabanı oluşturuldu. Ulaşılan sonuçlar proje ekibine ortaya çıkacak yeni portre hakkında bir fikir verdi: 30-40 yaşlarında, siyah elbiseler giymiş bir Kafkasyalı erkek.

Sonraki aşamada ise yüz tanıma algoritmaları, Rembrandt’ın çizdiği portrelerde kullandığı tipik geometrik biçimleri tespit etti. Makineler tarafından öğrenilen bu prensipler, ortaya çıkacak yeni eserin stilinde kullanıldı.

Rembrandt’ın fırça tekniğini taklit eden algoritmalar, Delft Teknoloji Üniversitesi’nin katkılarıyla hazırlanan yükseklik haritası doğrultusunda 13 katmanlık ultraviyole mürekkep kullanılarak 3D baskı metoduyla bir tuvale aktarıldı.

İLGİLİ İÇERİK: Roman yazan yapay zeka neredeyse ödül alıyordu!

Proje ortaklarından Microsoft’un pazarlama yöneticilerinden Ron Augustus, iş alanında çeşitli kolaylıklar geliştirmek için verileri daha önce çok kez kullandıklarını, fakat verilerden insan ruhuna dokunan aktiviteler için şimdiye dek bu düzeyde faydalanılmadığını vurgularken; ING’den Tjitske Benedictus bu projenin sanat ve kültürü geliştirmede teknolojinin nasıl kullanılabileceğini gösteren bir örnek olduğunu söyledi.

1606 – 1669 yılları arasında yaşamış, “ışığın ve gölgelerin ressamı” olarak da anılan ünlü Hollandalı ressam Rembrandt Harmenszoon van Rijn, Hollanda ve Avrupa sanat tarihi için oldukça önemli bir isim.

İLGİLİ İÇERİK: Leonardo Da Vinci’nin 2. Dünya Savaşı boyunca Hitler’den gizlenen otoportresinin hikâyesi

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.