Gana’da çöpe giden plastikler sanat eserine dönüştü

Ganalı bir sanatçı, ülkede artık bir krize dönüşen çevre kirliliğine dikkat çekmek adına çöpe atılan materyallerden yararlandı.

Gana’nın kurak ikliminde su taşımada hayati önem taşıyan plastik bidonlar çevre için tehdit oluşturmaya başladı. 2000’li yılların başında, Gana’nın su krizi yaşadığı dönemlerde başkanlık yapan John Kufuor‘dan sonra halk arasında “Kufuor Galonu” diye adlandırılan sarı, mavi ve beyaz galonlar, ülkenin doğasını kirletiyor.

Büyüyen bu krize ve devletin tepkisizliğine cevaben Gana’lı sanatçı Serge Attukwei Clottey büyük boydaki plastik atıklardan kendi sanatını yaptı. Sanatçının amacı yerel halkı; kanalizasyonu tıkayan ve vahşi yaşama zarar veren bu atıklara karşı harekete geçirmek.

Fotoğraf: Serge Attukwei Clottey

Fotoğraf: Serge Attukwei Clottey

Clotter, 15 yıldır topladığı bu plastik galonları kesip, ateş üzerinde şekil verdiği kalıpları bakırla birbirlerine bağlayarak bu yaratıcı çalışmalar imza atmış. Sanatçı konuyla ilgili yaptığı açıklamda, “Dünyanın her yerinde her saniye birileri musluğu açık bırakıyor, uzun bir duş alıyor ya da istemediği, fazla gelen suyu döküyor. Gana’da –insanların akarsuya sahip olamadığı bir yer- sokaklar her gün çeşmeye giderken sarı bidonları kafalarında taşıyan çocuklarla dolu,” diyor. Ayrıca Gana’nın en kurak ülkelerden biri olduğunu ve devletin hiçbir şey yapmadığını bu yüzden de sanat yoluyla bir eğitim olanağı üzerinde durduğunu ekliyor.

Son olarak da sanatçı insanların su ziyanını umursamadığını ve çocukların küresel ısınma hakkında eğitilmediklerini dile getirdi. Fakat Clottey, büyük plastik montajının tüm insanların bu konuya olan tutumlarını değiştireceğini umut ettiğini söyledi.

Fotoğraf: Nii Odzenma

Fotoğraf: Nii Odzenma