‘Ay’a ayak basılmadı’ iddiasına Stanley Kubrick’in kızından yanıt geldi!

Apollo 11’in Ay’a inişinin aslında bir film seti olduğu iddiasına Stanley Kubrick’in kızından yıllar sonra yanıt geldi.

Komplo teorisyenlerinin en çok ses getiren iddialarından biri olan Apollo 11’in Ay’a inişinin aslında bir film seti olduğuna dair önemli bir açıklama geldi. Uzay aracının 1969’da Ay’a inerek ABD ve SSCB arasındaki Soğuk Savaşı ABD lehine bitirmesinin ardından bu önemli hadisenin aslında ünlü yönetmen Stanley Kubrick tarafından yönetilen bir proje olduğu öne sürülüyordu.

Yıllardır bir şekilde gündemde kalmayı başaran bu komplo teorisi hakkında Stanley Kubrick’in kızı tarafından bir açıklama yapıldı.

Uzay aracı Juno’nun Jüpiter yörüngesine girmesiyle NASA’nın tarihi bir başarıya imza attığı günlerde “sahte Ay inişi”ne dair Vivian Kubrick, Twitter’da dikkat çekici bir paylaşım yaptı. “Bunun söz konusu iddialara bir yanıt vermek için doğru bir zamanmış gibi olduğunu” belirten Vivian, şöyle devam etti:

Tarih boyunca vuku bulan bir sürü ve çok gerçek komplolar var. Ama, Ay inişlerini babamın filme aldığına dair bu iddialar? Bunları gerçekten anlayamıyorum!!? … Bu kötü niyetli takıntılıların hala üzerinde ısrar ettikleri sözümona ‘hakikat’ -yani babamın ‘sahte ay inişleri’ için ABD hükümetiyle işbirliği yapması- besbelli ki GÜLÜNÇ BİR YALAN.

Vivian Kubrick aynı zamanda babasıyla ‘The Shining’ filminin setinde de çalışmış ve film hakkında bir sahne arkası ve yapım aşamalarına dair bir belgesel hazırlamıştı. Komplo teorisyenleri söz konusu filmde de Stanley Kubrick’in bu ‘sahte Ay inişi’ne dair; Apollo 11 kazağı giyen Danny Lloyd gibi çeşitli ipuçları bıraktığını iddia etmişlerdi.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...