New Jersey’de dünyanın en büyük ‘dikey çiftliği’ kuruluyor

Toprak ya da güneş ışığı olmadan tarım yapmaya olanak tanıyan dikey çiftliklerin en büyüğü New Jersey’de inşa ediliyor.

Toprak ya da güneş ışığı olmaksızın ekin yetiştirme olanağı sağlayan dikey çiftliklere bir yenisi daha ekleniyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletinde AeroFarm firması tarafından yapımı süren çiftlik bittiğinde, dünyanın en büyük dikey çiftliği olacak.

Sürdürülebilir ve çevreye zarar vermeyen tarım üzerine çalışmalar yapan New Jersey merkezli AeroFarm isimli firmanın 70.000 metrekarelik eski bir çelik fabrikasına kurduğu fabrikanın üretime geçtikten sonra marul ve diğer yeşil sebzelerden yıllık 2 milyon pound gelir elde etmesi bekleniyor.

<

h3>İLGİLİ İÇERİK: Sakinlerini hava ve ses kirliliğinden koruyan ‘ağaç apartman’

Bu fikir aslında pek yeni sayılmaz. Zira yıllardır insanlar LED ışıklar kullanarak iç mekanda sebze yetiştirmiş; Japonya merkezli Mirai isimli firma da daha küçük ölçekte benzer bir işler yapmıştı. AeroFarm’ın yukarıda bir örneğini görebileceğiniz öncekileri model alan bu yeni projesinin en ilgi çekici yanı, şimdiye dek yapılmış üretim alanlarının en büyüğü olması. Geleceğin besin kaynağı olarak görülen dikey çiftliklerin yaygınlaşması için bunun gibi büyük projelere ihtiyaç duyuluyor. Ancak bu durumda tarımın çevreye verdiği zararı en aza indirip, daha verimli ürünler yetiştirmek mümkün gibi gözüküyor.

İLGİLİ İÇERİK: Vietnam’daki bu kampüs tamamen ağaçlarla kaplı!

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.