Yazı tipi bulmak hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Spector adı verilen bu küçük araçla herhangi bir yerde rastladığınız bir yazı tipini hemen öğrenmeniz mümkün!

Tasarımcılar için gündelik yaşantıda hoşlarına giden bir yazı tipinin ismini ya da rastladıkları bir rengin dijital kodunu bulmak ciddi bir sorun. Yapılabilecek tek bir şey var gibi gözüküyor, fotoğraf çekmek, daha sonra fotoğrafın rehberliğinde aradıklarına ulaşmak. Renk kodu için bu yöntem büyük ölçüde geçerli olsa da herhangi bir yazı tipini bulmak için birçok yazı tipini gözden geçirmek gerekebiliyor. Spector tümüyle bu işi kolaylaştırmak için tasarlanan, pratik bir araç.

Görüntü: Fiona O'Leary

Görüntü: Fiona O’Leary

Royal College of Art öğrencisi Fiona O’Leary de belli ki bu durumdan oldukça muzdarip olmuş. Zira mezuniyet için tasarladığı ürün tam olarak bu sorunu çözmeye yönelik düşünülmüş. O’Leary’nin Spector ismini verdiği bu küçük, kullanışlı cihazın işlevi temelde, gündelik hayatta karşımıza çıkan yazı tiplerini ve renkleri doğrudan InDesign’a aktarmak.

Şunu söylemekte fayda var: Spector henüz yalnızca bir prototip. Çalışıyor, ancak yine de prototip; yani herhangi bir yerden satın alma şansınız henüz yok. O’Leary de bu konuda pek aceleci davranmıyor. Cihazı tanıtan bir internet sitesi ya da başlatılmış bir kitlesel fonlama kampanyası bulunmuyor. Yine de Spector gerçek hayatla dijital dünya arasında pratik bir köprü kurmayı amaçlayan, çarpıcı bir fikir.

Fotoğraf: Fiona O'Leary

Fotoğraf: Fiona O’Leary

İLGİLİ İÇERİK: Bir defada dört materyal yazdırabilen 3D yazıcı

Görüntü: Fiona O'Leary

Spector aynı zamanda renk kodlarını da bulabiliyor. / Görüntü: Fiona O’Leary

Yaratıcısının “fiziksel bir damlalık” olarak tanımladığı küçük cihaz, aslında bir ölçüde Shazam’ın sesler için yaptığını görüntüler için yapıyor. İçinde bulunan kamera ile kaydettiği görüntüyü yazı tipinin şeklinin ya da rengin CMYK/RGB bilgisine dönüştüren algoritmalar, bu bilgileri InDesign’ın mevcut yazı tipi ve renk veritabanına yönlendiriyor. Bilgisayarınız yanınızdaysa üzerindeki port ile bağlantı kurabiliyorsunuz; değilse de dert etmeyin, Spector 20 yazı tipi örneğini hafızasında tutabiliyor.

“Ekrandaki sonuç kağıttaki ile çoğu zaman uyuşmaz. Eğer baskı için bir tasarım hazırlıyorsanız, önce kağıttan başlamalısınız.” diyen O’Leary, mevcut veritabanıyla şimdiye dek 7 yazıtipini tanıyabilmiş olan Spector’ın veritabanını genişletmeye çalışıyor.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.