Neden hüzünlü şarkılar dinlemekten keyif alıyoruz?

Japon bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma, hüzünlü müzikler dinlemenin pozitif duygular uyandırdığını gösteriyor.

Tokyo Üniversitesi’nden Ai Kawakami ve meslektaşları hüzünlü müziklerin dinleyicileri neden sadece hüzünlendirmediğini araştırmak için bir kısmı müzisyenlerden oluşan 44 kişi ile birlikte bir araştırmaya imza attılar.

Araştırma sırasında Glinka’nın ‘La Separation‘ ve Blummenfield’in Etüdü ‘Sur Mer‘ hüzünlü ve Granado’nun ‘Allegro de Concierto‘ isimli neşeli parçaları kullandılar. Müziği neşeli yapan majör etkisini kontrol etmek için majör çalınan parçaları minör ya da minör parçaları majör olarak çaldılar.

Frontiers in Psychology‘de yer alan çalışma kapsamında araştırmacılar hüzün hissini uyandıran müziklerin hoş olmayan bir duygu olarak kabul edilen üzüntü hissine sebep verirken bunun yanı sıra romantik hisleri de içimizde uyandırdığını belirttiler. “Eğer hüzünlü müzik gerçekten de hoş olmayan duygulara sebep olsaydı, bu tip müzikleri dinlemezdik” diyen araştırmacılar dinleyicilerin karışık hislere sahip olduğunu gözlemlediler.

hüzünlü müzik morissey 2

Son olarak da günlük yaşamda deneyimlenen hislerin aksine müzikle deneyimlenen duyguların doğrudan bir tehlike ya da zarara neden olmayacağını belirttiler. Bu yüzdende hüzün gibi hoş olmayan duygulardan keyif alabileceğimizi vurguladılar. Araştırmacılar, günlük yaşamda hoş olmayan duygular içerisinde olduğumuzda, hüzünlü müziklerin negatif duyguları azaltmasında yardımcı olabileceğine değindiler.

Kısacası bu araştırma hüzünlü müziklerin dinleyicilerde yalnızca üzüntüye sebep vermediğini beraberinde romantizm gibi karışık duyguları da uyandırdığını ortaya koydu. Hüzünlü müziğin, gerçek yaşamda karşılaştığımız durum ya da olaylardan kaynaklanan duygu karışıklıklarına doğrudan sebep olmadığı ve bunları dinlemekten keyif aldığımız da anlaşılıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Radiohead’den yeni albüm: ‘A Moon Shaped Pool’