Scorsese bir Akira Kurosawa filminde Van Gogh rolünde!

Martin Scorsese, ‘Yume’ adlı Akira Kurosawa filminde bu defa kamera önünde, hem de Van Gogh olarak!

Auteur yönetmen fikri çok sayıda kişinin sahnelerde emek harcadığı filmlerde her zaman bir tartışma konusu olmuştur. Ama Martin Scorsese ve Akira Kurosawa gibi kendine özgü dili olan yönetmenler söz konusu olduğunda birçok kişinin çalışması gereken sahnelerde bile her şey yerli yerine oturuyor. Sonuç olarak ortaya çıkan auteur eserde yazarın senaryosu ya da yapımcının konferans salonundan daha önemli bir faktörden söz edilebilir: yönetmenin gördüğü resimler ve görsel senaryo taslakları.

Kurosawa gibi yönetmenler tıpkı ressamlar gibi kendi görsel tasarılarını gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Çektiği filmlerin ötesinde ayrıca bir ressam da olan Kurosawa, rengârenk ve çok güçlü eserler ortaya koymuş. Son çalışmalarından biri olan ‘Yume’nin (‘Düşler‘) senaryosunu tek başına kaleme alan yönetmen, bu filmiyle yalnızca aklındakini değil, bilinçdışını da yansıtmış. Alıştığımız epik anlatımının dışına çıktığı filmde, sekiz rüyayı temsil eden sekiz rüya izliyoruz. Her bir rüya kendi içinde farklı bir sürreal mantığa sahip.

İLGİLİ İÇERİK: Restore edilen Kurosawa başyapıtı ‘Ran’dan ilk görüntüler

Filmde ‘Crows’ adını taşıyan beşinci bölümde diğer bir ünlü yönetmen Martin Scorsese, bu defa kamera önünde Vincent Van Gogh rolünye karşımıza çıkıyor. Kısa film, kameranın Van Gogh’un tabloları arasında dolaştığı bir galeride başlıyor. Bir resim öğrencisinin eşliğinde tarlalar, köprüler ve ambarların arasından geçerken Gogh’un tablolarının içinde buluyor seyirci kendini. Çarpık çizgiler ve parlak renkler yolculuğu çok ilginç bir serüvene dönüştürüyor. Scorsese, Van Gogh’u motive eden görüntüleri ve Gogh’un metodlarını araştıran, kafasında sorular dolu bir öğrenci olarak yoluna devam ediyor. Bu altkesit, Japon öykülerini başarıyla anlatan Akira Kurosawa’nın Batı sanatına duyduğu hayranlığı da ortaya koyuyor.

Bu yolla, Kurosawa, auteur diline yeni bir nitelik kazandırmış oluyor: bütün bariyerleri ve kültürel engelleri aşan evrensel bir yaklaşım.

Yazar:

Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisi. Sanat ve edebiyatla ilgileniyor.