Bütün fenomenoloji literatürü dijital ortamda erişime açılıyor!

The Open Commons of Phenomenology adı verilen dev bir projeyle birlikte bütün bir fenomonoloji literatürü dijital ortamda erişime açılacak.

Charles Üniversitesi’nden Patrick Flack ve Doğu Ontario Üniversitesi’nden Rodney Parker, Nicolas de Warren ile Husserl Arşivleri’nin destekleriyle 2020’de bitirmeyi planladıkları “The Open Commons of Phenomenology” isimli proje üstünde çalışıyor. Geçtiğimiz yıl başlayan bu projenin temel amacı, kabul edilmiş metinler ve araştırmalar ile diğer materyalleri de içeren tüm fenomenoloji külliyatını erişime açık bir dijital platformda toplamak.

fenomenoloji

Görsel: The Open Commons of Phenomenology

Şu anki veritabanında Alman filozof Edmund Husserl’ın kendi çalışmaları ile birlikte Herman Van Breda’nın öncülüğünde Husserliana adı altında bir araya getirilen çalışmaların 1’den 28’e kadar olan ciltleri; Merleau-Ponty ve Heidegger’in ise ayrıntılı bibliyografyaları ile birlikte 12000 kaynakça girdisi ile 4000 kadar PDF dosyası bulunuyor. Rekabetten çok tamamlanmışlığı yeğleyen Open Commons’ın mevcut içerikleri ise güvenilirlik açısından tek tek kontrol edilmiş. Araştırmacılara ve merak duyan herkese fenomenolojik çalışmaların yüksek kaliteli dijital edisyonlarını sunmayı amaçlayan Open Commons, bunu bir editoryal ya da küratoryal bir görev olarak görüyor.

Projenin yaratıcıları, projeyle ilgili şunları söylüyor:

“The Open Commons of Phenomenology yalnızca açık bir kaynak olmanın ötesinde, fenomenoloji ile ilgilenen herkese sosyal bir platform ve sanal bir çalışma alanı yaratmayı da amaçlıyor. Örneğin, üzerinde fenomenoloji odaklı araştırma kurumlarının ve topluluklarının -örneğin Kopenhag Öznellik Araştırmaları Merkezi ya da Kuzey Amerika Erken Fenomenoloji Topluluğu- bloglarını barındıran sistem, ana sayfada yer alan bir gönderi listesi ile en güncel içerikleri ilgililere ulaştırabiliyor.”

“The Open Commons’ın altyapısı hızlı erişimi ve kullanımı kolaylaştırmak üzere görüngübilimcileri ve psikologları kronolojik bir sırayla sunan zaman tünelleri, istenilen formatta alıntı yapmayı kolaylaştıran kesme ve yapıştırma araçları, metinlere dipnot koyma ve bu dipnotları yeni edisyonlarda da kullanabilme gibi özellikler de gözetilerek geliştirilmeye devam ediyor.”

İLGİLİ İÇERİK: Gebeliğin metafiziği araştırmasına 1.35 milyon dolarlık ödül

IndieGoGo üzerinde bir kitlesel fonlama kampanyası ile kullanıcılardan destek talep eden projenin 2016 Temmuz’u sonuna kadar 35,000$ gibi bir miktara ulaşması bekleniyor. Toplanması beklenen bu para metin veritabanının genişletilmesinde, fenomenoloji tabanlı çalışmaların dijital hâle getirilmesinde, sistem altyapısının geliştirilmesinde ve çeviri projelerinin başlamasında kullanılacak.

Projeye destek vermek için fonlama kampanyasına şu bağlantıdan, siteye ise şu bağlantıdan ulaşabilir; proje videosunu ise aşağıdan izleyebilirsiniz:

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.