Güneş Sistemi dışında ilk defa su bulutlarına rastlandı!

Güneş Sistemi’nin dışında tarihi keşif! Dünya’dan 7.2 ışık yılı uzaklıkta bulunan soğuk kahverengi bir cüce yıldızda su bulutları tespit edildi.

Hareket etmeyen ve nükleer füzyon yapmayan kahverengi cüce yıldızlardan 2014 yılında keşfedilen WISE 0855’in ürpertici yapısı üzerine araştırma yapma fırsatı bulan astronomlar, bu yıldızın Dünya’nın komşusu olan ve  gazdan oluşan büyük gezegenlere yakın bir sıcaklığa sahip olduğunu söyledi. Keşiflerle ilgili Astrophysical Journal Letters’a konuşan ekip, “Aşırı düşük seviyelerde seyreden sıcaklığa sahip bu yıldız Dünya, Mars, Jüpiter ve Satürn’ün ardından görünen atmosferinde su yüklü bulutlar barındıran ilk gökcismi.” biçiminde açıklamalarda bulundu.

<

h4>İLGİLİ İÇERİK: Juno, ancak hayal edebildiğimiz bir manzarayı kaydetti!

bulutlar

WISE 0855’in Güneş Sistemi’ne uzaklığı / Görsel: NASA

Kahverengi cüce yıldızlarda kullanılan kızılötesi spektroskopi tekniğini uygulamak için çok soğuk ve sönük olan bu yıldız için Hawaii’de bulunan Gemini Kuzey Teleskopu’nu kullanan astronomların ulaştığı veriler dalgaboylarına dayandığı için oldukça sağlam. Kaliforniya Üniversitesi’nden Andrew Skemer yaptığı açıklamada “Elimizdeki spektrum WISE 0855’in su buharı ve bulutlarla kaplı olduğunu gösteriyor ve görünüşe bakılırsa bu genel anlamda Jüpiter’in yapısı ile aynı.” ifadelerini kullandı.

Scientific American’da yer alan haberde de söz konusu teleskobun Hawaii’nin en yüksek tepesinde konumlandığı ve böylece gözlemleri olumsuz etkilebileyecek buhar oranının en aza indirildiği belirtiliyor. Şimdiye dek elde edilen bilgilerin WISE 0855’te neler olduğunu öğrenmek isteyen astronomlar için bir sıçrama noktası olması bekleniyor.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.