Çocuklarda empatinin gelişimi için en iyi seçenek kitap

Amnesty’nin Uluslararası Çocuk Kitapları Günü için yaptığı ankete göre empati gelişimi için en iyi yol kitap okumak… Peki çocuklar için tercih edilen kitaplar hangileri?

Amnesty International UK tarafından YouGov aracılığıyla yapılan bir araştırma kapsamında ebeveynlerin bir aktivite listesi içinden çocukların empati gelişimine en çok etki eden vakit geçirme yolunu seçmeleri istendi. Yapılan anket sonucunda kitap okumak en çok tercih edilen aktivite oldu. Araştırmaya katılan 964 ebeveynin yarısından fazlası (53%) kitap okumanın çocukların kendilerini başkalarını yerine koymada yardımcı olduğunu düşünürken ebeveynlerin yüzde 12’si televizyon izlemenin ve yüzde üçü de bilgisayar oyunu oynamanın empatinin gelişiminde yardımcı olacağına inanıyor.

The Guardian‘da yer alan haberde de belirtildiği gibi, çocuk ve ergenlerde empatinin gelişimiyle kitap okumak arasındaki bağlantıyı gösteren bu anketin ulaştığı sonuçların daha önceden bu konu hakkında yapılmış çocuk ve ergenlere yönelik akademik çalışmalarla benzerlikler taşıması da aslında sürpriz değil.

Çocukların başkalarını daha iyi anlaması ve empati kurmasında kitapların etkisinin büyük olduğu artık bilinen bir gerçek. Zira kitaplar, karakterlerin psikolojik yapısını yanısttıkları ve karmaşık ilişkiler ve durumlara odaklandıkları için sosyal iletişimin temel ayağı olan, yazılı olmayan kuralların öğrenilmesinde ve duyguları anlamada son derece temel bir araç.

İşte İngiltere’de yapılan araştırmanın sonucunda orta çıkan, ebeveynlerin çocuklarının empati gelişimleri için seçtikleri kitapların listesi:

  1. The BFG‘ – Roald Dahl (17%)
  2. To Kill a Mockingbird‘ (‘Bülbülü Öldürmek‘) – Harper Lee (16%)
  3. The Secret Garden‘ (‘Gizli Bahçe‘) – Frances Hodgson Burnett (14%)
  4. Goodnight Mr. Tom‘ – Michelle Magorian (13%)
  5. Charlotte’s Web‘ – EB White
  6. Winnie the Pooh‘ – AA Milne ve ‘The Adventures of Huckleberry Finn‘ (‘Huckleberry Finn’in Maceraları‘) – Mark Twain (9%)
  7. Harry Potter and The Philospher’s Stone‘ (‘Harry Potter ve Felsefe Taşı‘) – JK Rowling (7%)
  8. Noughts and Crosses‘ – Malorie Blackman ve ‘Roll Thunder, Hear My Cry‘ – Mildred D Taylor (2%)

Ebeveynler bu kitapları seçmiş olsalar da listeye Samed Behrengi’nin Küçük Kara Balık kitabını da bence eklemek lazım. Empatinin çocuklardaki gelişimi için sizce hangi kitaplar okunmalı?