2016, yıl sonunda ekstra bir saniyeyle bitecek!

Gerçek ‘saatleri ayarlama enstitüsü’, 2016 bitmeden saatlere bir saniyelik ekleme yapacak.

Dünya’daki saatleri standart hale getirecek biçimde küresel zamanı ve gözlemci çerçevesini düzenleyen kuruluş International Earth Rotation and Reference Systems Service (IERS), 2016’nın sonuna ekstra bir saniye ekleneceğini duyurdu.

Küresel zamana ekstra saniyelerin eklendiği bu uygulamaya “artık saniye” adı veriliyor. Artık saniyeler Dünya’nın rotasyonunda meydana gelen çok küçük değişikliklerin yol açtığı ufak zaman farklarının karşılanmasına yardımcı oluyor. Gezegenimizin dönüş hızı da sonsuz-küçük ölçeklerde de olsa yavaşladıkça kullandığımız saatler de bu durumdan çok az da olsa etkileniyor.

Artık saniyeler bu doğrultuda fiziksel zaman ve kullandığımız saatleri yeniden hatasız bir uyuma sokma çabası olarak işlev görüyor. Bu sayede ultra kesinlikteki atomik saatlerle Dünya’nın rotasyonu aracılığıyla ölçtüğümüz zaman tam olarak birbiriyle eşleşebiliyor.

Bu tek bir saniyelik ekleme elbette, IERS duyurusu olmasaydı muhtemelen kimsenin farkına varmayacağı bir değişiklik olacaktı. İlk defa 1972’de başlayan bu uygulama, o tarihte daha önce oluşan büyük farkı kapatmak için tam 10 saniyelik bir eklemeyle gerçekleşmişti.

IERS, daha sonra da belirli aralıklarla (2005, 2008, 2012, 2015) ihtiyaç oldukça kullandığımız saatlere bir saniyelik eklemeler yapmaya devam etti. En yeni artık saniye eklemesi tam olarak 31 Aralık 2016, saat 23:59’da gerçekleşecek.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...