Apollo 11’i Ay’a götüren bilgisayar kodu erişime açıldı!

Apollo 11’in başarıyla Ay’a inmesini sağlayan bilgisayar kodu GitHub üzerinden herkesin erişimine açıldı.

1969’da Ay’a insanlı inişi gerçekleştiren ve tarihi Ay yürüyüşünü olanaklı kılan Apollo 11’in kullandığı bilgisayar yazılımı çevrimiçi erişime açılıyor. Apollo Guidance Computer (AGC) adı verilen sistem kodu, eski NASA çalışanı tarafından Github’a yüklendi.

MIT tarafından tasarlanan bir sistem için oluşturulan söz konusu kod her ne kadar konuyla bağlantılı araştırmacılara uzun bir süredir açık olsa da, ilk defa bu denli geniş bir biçimde kullanıma sunuluyor.

MIT Instrumentation Laboratory bünyesindeki programcılar, Apollo 11 uzay programı için bu uçuş yazılımını sıfırdan geliştirmek ya da diğer bir ifadeyle icat etmek durumunda kalmışlar, zira bunun için gerekli teknoloji o dönem mevcut değilmiş.

İLGİLİ İÇERİK: Apollo 10 ekibi Ay’da müzik sesi duymuş!

Bilgisayar programlarını depolamak için “rope memory” adı verilen yeni bir yöntem geliştiren araştırmacılar özel bir tür programlama dili de geliştirmişler. Söz konusu dil, bugün bile programcıların anlamakta çok zorlandığı bir yapıya sahip, zira okunması oldukça zor ve insanlardan çok makinelerin kolaylıkla anlamasına yönelik oluşturulmuş. Konuyla ilgili Quartz’da yer alan habere göre AGC için MIT programcılarının binlerce ezoterik kod yazdıkları belirtiliyor.

Aşağıdaki görselde de, söz konusu kodların ne kadar çok olduğu biraz da 1960’lara özgür bir anlatımla gözler önüne serilmiş. Fotoğrafta görülen, projenin yazılım mühendisliği yöneticisi Margaret Hamilton ilgili yazılımı içeren bir kağıt yığının yanında ayakta duruyor.

margaret hamilton apollo 11 kod

Fotoğraf: Margaret Hamilton (NASA)

Bu tarihi görevin başarıyla sonuçlanmasına yol açan bilgisayar koduna bu adresten erişebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK: NASA, Apollo görevlerine ait yüksek çözünürlüklü devasa bir arşiv yayınladı

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...