Gambiya ve Tanzanya’da çocuk evliliği yasaklandı

18 yaş altı evliliklerin yaygın olduğu ülkelerden önce Gambiya, sonra da Tanzanya çocuk evliliği yapanlara ağır cezalar getirdi.

18 yaş altı evliliklerin yaygın olduğu ülkelerden önce Gambiya, sonra da Tanzanya çocuk evliliği yapanlara ve yapılmasına müsaade edenlere ağır cezalar getirdi.

BBC’de yer alan habere göre Gambiya Devlet Başkanı Yahya Jammeh 18 yaş altı evlilik yapanların 20 yıl hapis cezasına çarptırılacağını açıkladı. Tanzanya’da da yüksek mahkeme, çocuk evliliklerini yasaklayan dönüm noktası niteliğinde bir karar açıkladı. Önceki yasalara göre 14 yaş altı çocuklar ailelerinin rızasıyla evlenebiliyordu.

Birleşmiş Milletler Çocuk Örgütü UNICEF’in açıkladığı rakamlara göre Gambiya’da kız çocuklarının %46’sı; Tanzanya’da ise %37’si 18 yaşını doldurmadan evleniyor.

BBC’nin Darüsselam muhabiri, bu önemli yasanın çocuk hakları ile ilgili çalışmalar yapan aktivist gruplar için bir zafer niteliğinde olduğunu belirtirken, artık 18 yaş altı evliliklerin önüne geçmenin daha kolay olacağını söyledi.

Kadın hakları savunucuları genel olarak karardan memnunken, cezayla tehdit etmenin kalıcı bir çözüm olmadığını düşünenler de var. Gambiya’da kadın haklarıyla ilgili çalışmalar yapan Women Agenda isimli topluluktan Isatou Jeng, aileleri ceza ile tehdit etmek yerine yerel toplulukları bu tarz evliliklerin doğru olmadığını ikna etmeye çalışmanın daha sağlıklı sonuçlar doğuracağına işaret etti.

Yahya Jammeh, geçtiğimiz Aralık ayında İslam’da ve modern toplumda yeri olmadığını söyleyerek kadın sünnetini de yasaklamış ve yasağı çiğneyenlerin üç yıl hapis cezasına çarptırılacaklarını duyurmuştu.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.