Deneysel ve avangart bir Wittgenstein filmi!

Oyuncu kadrosunda Tilda Swinton’ın da yer aldığı 1993 tarihli Derek Jarman filmi ‘Wittgenstein’, filozofun hayatını estetik bir dokunuşla anlatıyor.

1994 yılında yaşama veda eden, sıradışı temalarla inşa ettiği sinema filmleriyle bilinen İngiliz avantgarde yönetmen Derek Jarman’ın Wittgenstein’ın yaşamöyküsünü ele alan filmi ‘Wittgenstein‘, YouTube üzerinden izlenilebilir durumda.

Yönetmenin değişmeyen mavi bir ekrandan ve sıradışı ses efektleri ve müziklerinden oluşan otobiyografik filmi Blue kadar konuşulmamış olan 1993 yapımı Wittgenstein’da Avusturyalı filozofu Karl Johnson canlandırırken, Tilda Swinton ise aristokrat bir kadın karaktere can veriyor. Yönetmen bu filmde Ludwig Wittgenstein’ın yaşamöyküsünü izleyiciye düşünürün estetik anlayışının ve kavramlarının ışığında sunuyor.

İLGİLİ İÇERİK: Felsefe öğrencilerinin mutlaka izlemesi gereken 45 film

Ortaya çıkan film Blue’dan daha az radikal, daha az avangart gözükse de filmin sahne arkaplanlarının nasıl kurulduğunu dikkate aldığımızda yönetmenin görselliği az ve öz biçimde kullandığını fark ediyoruz. Wittgenstein’ın Cambridge’de verdiği bir dersi canlandıran, filmden kesilmiş bu kısa videoda gördüğümüz gibi, kameranın önünde insanların, düşüncelerin, şeylerin ve dilin dışında pek bir şey yok. Jarman’ın bu filmi eleştirmenler tarafından felsefi, deneysel, tiyatral, queer, hatta eğitici filmler kategorilerine dâhil edilse de film derinlikli sadeliğiyle kendi sinema dilini yaratarak tüm bu adlandırmalardan sıyrılmayı başarıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Ludwig Wittgenstein’ın gizli kulübesinin izinde…

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.