Fransız ressamdan rüya gibi bir ‘büyülü gerçekçilik’

Fransız ressam Eric Roux-Fontaine bu sıradışı resimlerinde, yalnızca rüyalarda karşımıza çıkabilecek büyülü dünyaları keşfediyor.

Fransız sanatçı Eric Roux-Fontaine’in muazzam resimleri, adeta puslu bir düş ya da üst üste bindirilmiş fotoğraflar gibi, dünyayı bilindik gerçekliğimizin dışında, büyülü ışık dokunuşları ya da belli belirsiz kürelerin eşliğinde yansıtıyor. Bu incelikli resimlerin kimisinde ip cambazları akşam karanlığında uçsuz bucaksız bir ormanda iki ağaç arasına kurdukları ip üzerinde dengede durmaya çalışıyor; kimisinde ise âşıklar ayın önüne kurulmuş bir uçan salıncakta sallanıyor.
eric roux

“Outbound” – Eric Roux-Fontaine

Roux-Fontaine’nin çalışmaları üzerinde bir yönetmen titizliliğini, hatta bir yönetmenin iş planını görmek mümkün. Sanatçı önce karakterlerini belirliyor, sonrasında ise onları serbest bir yorumlama becerisiyle tuvale aktarıyor. “Resimlerimde bir mekânı hiçbir zaman olduğu gibi betimlemeye çalışmadım; zira her bir ressam doğayı resmettiği kadar kültürü de resmeder.” diyor sanatçı ve ekliyor: “Bir mekândan ya da bir sahneden bize kalan his veya hatıra, bazen ‘çiğ’ gerçeklikten çok daha ilginç olabiliyor. Resimlerde betimlenen insanlar adeta bir filmin aktörleri gibi; onlar bir sahnede belirirler ve filmi oluşturmak izleyene kalır.”

İLGİLİ İÇERİK: Gustav Klimt’in kadınları bir araya geliyor!

Fransız sanatçının çoğunlukla Amerika, Hindistan ve Doğu Avrupa seyahatlerindeki izlenimlerinden esinlenerek yarattığı eserler; Paris’te Galerie Felli, Boston’da M Fine Arts, ve Miami’de Waltman Ortega Fine Art mekânlarında sergilenmiş. Roux-Fontaine’nin diğer sürreal çalışmalarına internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

eric roux

“An Ordinary Man” – Eric Roux-Fontaine

eric roux

Eric Roux-Fontaine

fransız

“Conquistador” – Eric Roux-Fontaine

eric roux

“Ligne d’Horizon” – Eric Roux-Fontaine

eric roux

“To The Moon and Back” – Eric Roux-Fontaine

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.