İklim değişikliğini gösteren grafikler artık daha anlamlı!

Sanatçı ve bilim insanı Jill Pelto, iklim değişikliğini gösteren grafikleri etkileyici bir dokunuşla çarpıcı birer sanat eserine dönüştürdü.

Jill Pelto, 22 yaşında Maine Üniversitesi’nde Yerbilimi ve Sanat bölümlerinden yeni mezun oldu. Kendisinin önümüzdeki güz dönemi için planları var. İklim Bilimi alanında yüksek lisansa başlayacak olan sanatçı/bilim insanı, başka bilim insanlarıyla işbirliği yaparak sanat eserleri üzerine çalışmayı düşünüyor. Pelto, iklim değişikliğini gösteren grafiklerden yararlanarak yaratıcı eserler sunuyor bizlere. Mesela “Salmon Population Decline” adlı çalışmasında açık mavi rengine boyanmış grafiğin aşağısına doğru, uzuvları zarar görmüş bir grup balığın yüzdüğünü görüyoruz.

Bir diğer çalışmasında ise yağmur ormanlarının yok olmasını simgeleyen dimdik düşen çizgi, bir kaplanı kendi evinden ayırıyor.

Sanatçının aynı konseptte yer alan diğer çalışmalarında ise küçülen buzulların kütle dengesini ve yükselen deniz seviyesini gösteren çizgi grafiklerinden bir doğal manzara yaratıldığına şahit oluyoruz.

Pelto, bazı çizimlerinde birden fazla grafiği birleştiriyor. Mesela ‘Landscape of Change‘de deniz seviyesinin, buzul hacminin, artan sıcaklıkların ve fosil yakıt kullanımının verilerini kullanarak rengârenk bir ufuk oluşturuyor.

Pelto, Smithsonian ile yaptığı röportajda “Bence bu, insanların keyif alabilecekleri ve manevi anlamda tepki gösterebilecekleri bir sanat” ve “değişik geçmişleri olan ve farklı alanlardan gelen insanlar bakıp takdir edecekler, bu bağlamda sanat güzel ve evrensel bir dildir,” diyor.

Geçen sene küresel sıcaklıkların tüm zamanların en yüksek seviyesinde seyretmesiyle çevre bilincini geliştirmek her zamankinden daha önemli oldu. Bu yüzden de Jill Pelto’nun dikkat çeken yaratıcı çalışmaları çevre bilincinin gelişmesinde önemli. Daha fazla bilimsel ve sanatsal çalışmalarına bakmak için sanatçının web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Görsel: Jill Pelto

Görsel: Jill Pelto

Görsel: Jill Pelto

Görsel: Jill Pelto

Görsel: Jill Pelto

Görsel: Jill Pelto

Görsel: Jill Pelto

Görsel: Jill Pelto

Görsel: Jill Pelto

Görsel: Jill Pelto

Görsel: Jill Pelto

Görsel: Jill Pelto