The Man Who Fell to Earth yeniden gösterime giriyor!

David Bowie’nin başrolünde olduğu ‘The Man Who Fell to Earth’, 40. yıldönümü kapsamında yeniden sinemalarda gösterilecek.

Nicolas Roeg tarafından yönetilen ve David Bowie’nin başrolünde olduğu 1976 yapımı bilim kurgu filmi The Man Who Fell to Earth bu yıl vizyona girişinin 40. yıldönümünü kutluyor. Bowie’nin bir sinema filminde ilk defa rol aldığı yapım olarak da bilinen filmde ünlü sanatçı kendi kurak gezegenine su götürmek için Dünya’ya gelen Thomas Jerome Newtown adlı bir uzaylıyı oynuyor.

Görsel: 'The Man Who Fell to Earth' (1976) / STUDIOCANAL

Görsel: ‘The Man Who Fell to Earth’ (1976) / STUDIOCANAL

İLGİLİ İÇERİK: David Bowie: Uzaydaki gariplik

  1. yıldönümü şerefine, filmin 4K çözünürlük kazandırılarak restore edilmiş hali 9 Eylül’den itibaren İngiltere’de sinemalarda yeniden gösterime girecek. 2015’ten beri devam eden restorasyon çalışmaları STUDIOCANAL tarafından gerçekleştirilmiş. Firma aynı zamanda filmin restore edilmiş versiyonunu içeren DVD ve Blu-ray kopyaları 10 Ekim’den itibaren de satışa çıkaracak. Filmin sinema gösterimlerinin İngiltere’den sonra ABD ve Almanya’da gerçekleşmesi bekleniyor.
Görsel: 'The Man Who Fell to Earth' (1976) / STUDIOCANAL

Görsel: ‘The Man Who Fell to Earth’ (1976) / STUDIOCANAL

Nicolas Roeg’in bu yenilikçi yapımı bir müzisyen ve sanatçı olarak David Bowie’nin kariyeri için de ayrıca bir önem taşıyor. Zira birçok eleştirmene göre yapım Bowie’nin diskografisine bir filmin olabileceği en etkili biçimde dahil oldu. O esnada Station to Station albümünün üretim aşamasında olan Bowie oldukça maceraperest bir dönemdeydi ve daha sonra Low ve Heroes albümlerini yapacağı Berlin’e yerleşme aşamasındaydı. Yoğun bir uyuşturucu kullanımının sonucunda paranoyak bir hale geldiği bilinen Bowie, okültizme de ilgi duymaya başlamıştı. Bowie’nin Station to Station’da kullandığı albüm görselleri de The Man Who Fell to Earth’teki rolünden alındı.

İLGİLİ İÇERİK: David Bowie’nin yaratıcılığının işaretlerini veren 75 kitap

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...