Astronotlar uzay şartlarını yeraltında deneyimliyor

Avrupa Uzay Ajansı’nın tasarladığı proje kapsamında, altı astronottan oluşan ekip deneyim kazanmak için Sardinya’nın derinliklerindeki mağaralara gönderildi.

Uzay, hata kaldırmayan bir yer. Küçücük bir hata bile araştırmanın ve tüm ekibin hayatına mâl olabiliyor.

Bu risklerin farkında olan Avrupa Uzay Ajansı (ESA), astronotlar için tasarladığı programda Sardinya adasının yaklaşık 800 metre altında bulunan mağara ağı içinde en az uzay kadar tehlikeli olabilecek bilinmeyen bir alanda araştırma yapma olanağı sunuyor.

Geçtiğimiz haziran ayında mağaralara inen ve altı günlük görevleri kapsamında araştırma yaparken bir merkez kamp kuran ABD, Çin, Rusya, Japonya, İspanya gibi ülkelerden gelen altı astronotun oluşturduğu uluslararası takım çalışmalarına devam ediyor.

42_digital_logo_dark_blue_sign_A

Görsel: ESA

ESA’nın websitesinde projeyle ilgili şunlar yer alıyor:

“Astronotlar bir arkadaşlık sistemini benimsiyorlar. Tüm astronot eğiticileri süreç boyunca aynı türde cümleleri tekrarlıyor: ‘Yavaş olan hızlıdır.’ ‘Ekipmanınızı kontrol edin ve ona güvenin.’ ‘Her zaman nerede olduğunuzu ve arkadaşlarınızın nerede olduğunu bilin.’ Takım çalışması onlara yabancı, riskli ve izole bir yere seyahatin ne anlama geldiğini öğretiyor.”

İLGİLİ İÇERİK: Güneş Sistemi dışında ilk defa su bulutlarına rastlandı!

Deneyimlerini yeryüzündekilerle video günlüklerle paylaşan astronotlardan biyolog Jessica Meir son paylaştığı videoda şunları söylüyor:

“Mağaralardaki tür çeşitliliği inanılmaz boyutlarda. Her biri çevrelerine müthiş uyum sağlamış durumda, örneğin kimisi görme yetisine sahip değil ve vücutlarında pigment barındırmıyorlar.”

Tüm programı Uluslararası Uzay İstasyonu’ndakine benzer şekilde yapılandırılmış olan projenin içinde astronotların yeraltında ihtiyaç duyacakları ekipman ve malzemeleri belirleyip doğru miktarlarda talep etmelerini gerektiren ikmal görevi gibi görevler de bulunuyor.

Görevini tamamlayıp yeryüzüne dönen astronotlarda bir uzay uçuşundan dönen astronotlarla benzer duygusal değişiklikler gözlemleyen ESA, kokusuz, güneşsiz ve sabit bir nem oranında geçen günlerden sonra yeryüzüne dönmenin etkileyici olabileceğini belirtiyor.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.