‘Black Mirror’, Pokémon Go sayesinde gerçek oldu!

Piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra fenomen haline gelen Pokémon Go, ‘Black Mirror’da geçen bir distopyayı da gerçeğe dönüştürdü!

ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda’da piyasaya sürülen ve yarattığı etkiyle kısa bir sürede şimdiden bütün bir dünyanın yeni fenomeni haline gelen Pokémon Go çılgınlığının ne olduğunu merak edenler, aslında Black Mirror adlı TV dizisinden duruma çoktan aşina olabilirler. Zira arttırılmış gerçeklik teknolojisi üzerinde temellenen bu oyunun yarattığı etki söz konusu dizinin bir bölümünde anlatılan distopyayla büyük benzerlikler taşıyor.

Aşağıdaki dizinin bu bölümündeki en çarpıcı sahnelerden birinin Pokémon Go’yla zekice bir araya getirildiği video da bunun harika bir örneğini sunuyor.

İLGİLİ İÇERİK: Black Mirror’un üçüncü sezonu kesinleşti

Dizinin ikinci sezonunda yer alan “White Bear” adlı bu bölümünü henüz izlememiş olanlar için ilgili sahneye dair “spoiler” içermeyen bir özet vermemiz gerekecek olursa: Distopik bir gelecekte, İngiltere’de geçen öyküde bir kadının sokakta serbest biçimde yürüse de etrafındaki herkes tarafından sürekli bir biçimde takip edildiğini ve filme alındığını görüyoruz.

Hikayeye göre, televizyon ekranlarından yayılan ve ‘White Bear’ adlı vericiden gelen bir sinyal neredeyse herkesi sürekli ekranlardan bir şeyler izleyip bazen de etrafını filme alan tuhaf bireylere dönüştürüyor. Avcı olarak bilinen elit bir azınlık ise videoda görülen kadın gibi bu sinyalden etkilenmeyenleri bulup öldürüyor. Sinyalden etkilenmeyenlerin tek kurtuluşu ise White Bear vericisine ulaşıp onu ortadan kaldırmak; fakat hem White Bear hem de sinyalden etkilenmeyenler aslında çok daha karmaşık bir tuzağın parçası…

Pokémon Go da aslında etraflarında sürekli bir şeyler görüntüleyip yakalamak üzerine kurulu olan bir oyun olduğu için, son günlerde dizideki bu sahneye benzer görüntülere rastlamak aslında hiç de zor değil.

Dizinin yaratıcısı Charlie Brooker tarafından da Twitter’da paylaşılan video, öyle görünüyor ki yazara arttırılmış gerçeklik üzerinden yeni bir distopya hikayesi için ilham vermiş bile.

İLGİLİ İÇERİK: Yeni Black Mirror bölümleri Netflix üzerinden yayınlanabilir

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...