Blade Runner, Voight-Kampff testini geçti!

Blade Runner’ın bir makine tarafından izlenip yeniden yaratılan versiyonu, Warner Bros tarafından gerçeğiyle karıştırıldı!

Warner Bros geçtiğimiz haftalarda video paylaşma platformu Vimeo’da, kısaca DMCA (Digital Millennium Copyright Act) olarak bilinen dijital telif hakları yönetmeliği kapsamında bir tür temizliğe girişti. Firma bu operasyon kapsamında; telif haklarının kendisinde olduğu eserlere ait görüntüler arasında yasadışı bir biçimde paylaşılan videoların platformdan kaldırılmasını sağladı. Yüzlerce Warner Bros filmi ve dizisi arasında, Ridley Scott’ın kült bilim kurgu filmi Blade Runner’dan görüntüler içeren iki video da yer alıyordu.

blade runner 2 ridley scott

Fotoğraf: “Blade Runner”

Buraya kadar her şey normalmiş gibi dursa da, bu standart telif hakları denetimi kapsamında Blade Runner’a dair videoların kaldırılması kararında tuhaf bir şey gerçekleşti. Zira firma son derece ironik ve çarpıcı bir hata yapmıştı. Firmanın siteden kaldırılmasını sağladığı Blade Runner videolarından biri aslında gerçekten bu filme ait değildi. Söz konusu videodaki Blade Runner sahneleri aslında ilk bakışta bu filmdenmiş gibi görünse de aslında başka bir formatla oluşturulan ve filme doğrudan ilgisi olmayan karelerden oluşuyordu.

İLGİLİ İÇERİK: Ridley Scott, ‘Blade Runner 2’nin açılış sahnesini anlattı

Vimeo’daki bu video, Terence Broad adlı, Creative Computing alanında çalışan bir Yüksek Lisans öğrencisi tarafından geliştirilen makine öğrenimi üzerinde temellenen sıradışı bir kodlama projesinin (Autoencoding Video Frames) parçasıydı. Broad bu projesiyle, Philip K. Dick romanından esinlenen android masalını bir makine aracılığıyla bozup yeniden yaparak tamamen farklı bir kodla yeniden inşa etmişti.

Diğer bir ifadeyle, Warner Bros; insanlardan ayırdedilemeyen yapay zekanın anlatıldığı bir filmin bir tür yapay zekayla yeniden inşa edilmiş halini dijital telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle yasadışı buldu; yani firma tuhaf bir ironinin sonucu, gerçek filmle onun simülasyonunu birbirinden ayıramadı. Bu da ister istemez filmin kahramanı Rick Deckard’ın en önemli sahnelerden birinde android ve insan arasındaki farkı görememesini hatırlattı.

Fotoğraf: Autoencoding Video Frames

Fotoğraf: Autoencoding Video Frames

İLGİLİ İÇERİK: İngiltere’de tekrar gösterime giren Blade Runner’ın yeni fragmanı

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...