Koala ‘Bowie’yle tanışın!

Yaralı halde bulunan; farklı göz renklerine sahip koalaya kendisini iyileştiren ekip tarafından ‘Bowie’ adı verildi.

Adını tıpkı kendisi iki farklı göz rengine sahip, bu yılın başlarında hayata veda eden David Bowie’den alan Koala Bowie, geçtiğimiz ay Avustralya Hayvanat Bahçesi’ne (Australia Zoo) bağlı bir kurtarma ekibi tarafından hayata döndürülmüş. Bir arabanın çarparak yaraladığı tahmin edilen Koala Bowie, geçtiğimiz günlerde de Avustralya Hayvanat Bahçesi’ne bağlı Vahşi Yaşam Hastanesi’ne yerleştirilmiş.

Mashable’da yer alan habere göre, büyük yaraları iyileştirilen Bowie’nin farklı renklere sahip gözzleri de hastane ekibi tarafından ilgiyle karşılanmış. Bir dişi olan Koala Bowie’nin; ender rastlanan genetik bir durum olan heterokromi nedeniyle sol gözü kahvrengi, sağ gözü ise açık mavi.

Fotoğraf: AUSTRALIA ZOO WILDLIFE HOSPITAL

Fotoğraf: AUSTRALIA ZOO WILDLIFE HOSPITAL

Bu göz renklendirmesinin Bowie’nin ebeveynlerinden kaynaklanan ve onun irisindeki renk pigmentlerini etkileyen çekinik bir genin sonucu olduğu biliniyor. Bu durum neyse ki onun görüş yeteneğini etkilemiyor.

Bowie’nin doktoru Mashable’a yaptığı açıklamada, daha çok köpek ve kedi gibi evcil memelilerde rastlanan bu durumun bir koalada bulunmasının da Bowie’yi özellikle sıradışı yaptığını belirtiyor.

Hayvanat Bahçesi’ne yardım derneği Wildlife Warriors’ın koala Bowie’nin tedavisi için 1500 AUD ve 5000 AUD arasında değişen bir yardım yaptığı açıklandı. Bowie’nin bakımı tamamlandıktan ve tamamen iyileştikten sonra tekrar Queensland eyaletindeki vahşi yaşama bırakılacak.

Fotoğraf: AUSTRALIA ZOO WILDLIFE HOSPITAL

Fotoğraf: AUSTRALIA ZOO WILDLIFE HOSPITAL

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...