NASA, sanatsal çalışmalarınızı uzaya gönderiyor!

NASA tarafından desteklenen bu yeni projeyle, dünyada pek ses getirmeyen sanatsal çalışmalarınız uzayda yankılanabilir!

Eğer bir robot veya astronot ya da seçilecek kadar şanslı değilseniz uzay seyahati seçenekleriniz epey kısıtlı. Fakat NASA’nın bir önerisi var! NASA, Eylül’de OSIRIS-REx görevi için yollayacağı uzay gemisiyle video ve çizim gibi sanat çalışmalarını göndereceğini duyurdu.

Peki, OSIRIS-REx görevi nedir? OSIRIS-REx, gönderilen bir uzay gemisinin asteroidden örnek toplaması ve bu örneklerin incelenmek üzere Dünya’ya getirilmesi görevidir. 2018’de asteroide varacak olan uzay gemisi, bilim insanlarına güneş sistemi ve hayatın oluşumuyla ilgili bilgilerin detaylarını bulmada yardım edecek örneklerle beraber 2023’te Dünya’ya dönecek.

 

Bu görevle beraber gidecek olan sanatsal çalışmalarınız için Picasso olmanıza gerek yok. Yani, sanatsal yaratıcılık için özel bir yeteneğe sahip olmanız gerekmiyor. Sanatsal çalışmalar sadece çizim ve videoyla sınırlı değil; aşağıdaki konuları kapsayan eskizler, fotoğraflar, şiirler, şarkılar veya başka yaratıcı ürünler de proje dahilinde uzaya gönderilebilecek.

  • Kâşif olmak ne ifade ediyor?
  • Bu görev insanlara neyi öğretmeyi amaçlayabilir?
  • Bizler uzay keşfini nasıl derinleştirdik ve yoğunlaştırdık?

Çok daha geniş kapsamda görev, NASA’nın başka bir asteroidin yönünü değiştirmesine de katkıda bulunacak.  NASA, 2020’de yörüngede olacak olan asteroidin astronotlar tarafından keşfedileceğini belirtti. Görevi örnek toplamak ve asteroidin yönünü değiştirmek olan operasyonun insanların sanat eserlerini asteroide taşıyacağı haberi uzay meraklılarını sevindirdi.