Nikola Tesla’nın az bilinen fikir ve buluşları

160. doğum gününün ardından, Amerikalı elektrofizikçi mucit Nikola Tesla’nın az bilinen fikirlerine ve icatlarına kısa bir yolculuk.

Sırp kökenli Amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanı Nikola Tesla 160 yıl önce bugünlerde doğmuş; Tesla ile Edison arasındaki mücadele filmlere konu olmuştu. Nikola Tesla, alternatif akım üzerine yaptığı çalışmalarla (alternatif akım kendisine ithaf edilse de bu yanlıştır, Tesla, Faraday’ın icat ettiği alternatif akımı geliştirmiştir) ve kablosuz elektrik düşüncesiyle çağımızın en gizemli, en büyük zekâlarından biri olma vasfını koruyorken, az bilinen fikirlerine ve icatlarına şöyle bir göz atalım:

nikola tesla1) 1920’li yıllarda ilk akıllı telefon fikri

Big Think internet sitesinde yer alan bir alıntıya göre Tesla iletişim teknolojilerinin hangi boyutlara ulaşacağını çok önceden tahmin etti.

“Her birimiz bir başkasıyla aramızdaki mesafeye bakılmaksızın, anlık iletişim kurabileceğiz. Televizyon ve telefonla aradaki kilometrelerce mesafeye rağmen bir başkasını görüp sesini duyabileceğiz, yüz yüze iletişimde olduğu gibi. Bunu bize sağlayacak araçlar şimdiki telefonlarımızdan çok daha basit olacak, öyle ki herkes bu telefonları yelek cebinde taşıyabilecek.”

2) “Deprem makinesi”

Tesla kimilerince “deprem makinesi” olarak anılan bir alet üretti ve bu laboratuvarında ne olup bittiğine dair birçok söylentiye yol açtı. Aslında ortaya çıkan şey farklı titreşim hızlarını ve rezonansları eşleştiren bir osilatördü.

3) Elektrikli tren patenti

nikola tesla

Görsel: Elektrikli Tren

Tesla bu icadını şöyle açıklıyor: “Bu icat merkezî bir elektrik kaynağından caddelerdeki arabalara ya da diğer araçlara hat iletkeni ile motor arasında kayan ya da dönen herhangi bir aracı kullanmadan akım sağlayan gelişmiş bir sistem.”

4) İlk güneş paneli

Tesla’nın tasarladığı ilk güneş paneli, üzerindeki antenle zemindeki bir kapasitöre bağlı metal tabakayı içeriyor.

5) Uzaktan kontrol edilebilen tekne

Radyo dalgaları sayesinde uzaktan kumanda edilebilen tekne o zamanlar için oldukça yeni bir şeydi. Bluebird Marine Systems şirketine göre insanlar bu teknolojinin savaş hâlindeyken nasıl kullanılabileceğine ilişkin fazlaca kafa yordular. (Drone teknolojisinin ilk adımları, belki de!)

6) Dikey kalkış yapabilen bir hava aracı

nikola tesla

Görsel: Helikopter-Uçak

Tesla bunu “helikopter-uçak” olarak adlandırıyor.

1943 yılında New York’ta aramızdan ayrılan Nicola Tesla, yaşamı boyunca elektrikli sistemlerin ve iletişim teknolojilerinin gelişimine büyük katkılarda bulunmuştur.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.