Srebrenitsa Katliamı’na interaktif müze

II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da gerçekleşen en büyük toplu insan kıyımı olan Serbrenista Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin anısına yapılan Soykırım Müzesi, interaktif bir sanal müzeye dönüştü.

Katar merkezli televizyon kanalı Al Jazeera’nin Balkanlarda hizmet veren departmanı Al Jazeera Balkans, 1995 yılında Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde öldürülen 8 bin 372 Boşnak’ın anısına inşa edilen Srebrenitsa Soykırım Müzesi’ni interaktif, 360 derece gezilebilen bir sanal müzeye dönüştürdü.

Kullanıcılar bir yandan müzeyi 360 derece sanal tur ile gezebilirken, öte yandan katliamın kurbanlarında dair veri tabanına da erişebiliyor. Bu veri tabanında katliama dair belgeseller, fotoğraflar ve özel içerikler bulunuyor.

Potoçari kasabasının ve katliam anıtının İnsansız Hava Araçları ile çekilmiş  havadan görüntülerini de içeren sistem, katliamın gerçekleştiği yerlerin haritalarını ve zaman çizelgelerini de barındırarak, dünya tarihinin karanlık olaylarından birine ışık tutuyor.

Al Jazeere Balkanlar’ın kıdemli web editörü ve proje sorumlusu Edin Krehiç, projeyi şöyle anlatıyor:

“Projemizin dünya çapında soykırıma farkındalık yaratacağına inanıyoruz. Bize düşen görev Srebrenitsa’da yaşananları anlatmak ve izleyicilerimize bu karmaşık olayı açıklamak. Bu uzun soluklu proje düzenli olarak yeni içeriklerle güncellenecek. PC, Mac, tablet ve akıllı telefonlar dahil tüm platformlara uyumlu.”

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan en büyük katliam olan Srebrenitsa, 8 bin 372 Müslüman Boşnak erkeğin Sırp askerlerince katledilmesiyle sonuçlanmıştı.

İnteraktif müzeye bu bağlantıdan ulaşılabilir.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.