Şehirden kaçmak isteyenlere Harvard öğrencilerinden çözüm!

Harvard öğrencileri tarafından geliştirilen bu işlevsel alanlar şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenlere alternatif bir kaçış olanağı sunuyor.

Harvard Üniversitesi yüksek lisans programlarına devam eden bir grup arkadaş kent yaşantısının bunaltıcılığından kaçmak ve küçük bir evde yaşamanın ne demek olduğunu deneyimlemek isteyen kentliler için kulübeler tasarlayan, inşa eden ve kiralayan bir şirket kurdu.

alternatif

Clara / Fotoğraf: Roderick Aichinger

2015 yılının Nisan ayında işletme öğrencisi Jon Staff ve hukuk öğrencisi Pete Davis’in öncülüğünde Harvard Tasarım Enstitüsü öğrencilerinin ortaklığıyla kurulan Getaway isimli bu butik şirket disiplinlerarası girişimlere ve inovasyonlara kaynak sağlayan Harvard İnovasyon Laboratuvarı tarafından destekleniyor.

İLGİLİ İÇERİK: Sıkı dostlar ayrılmamak için bir kasaba inşa etti

Boston ve New York’a yaklaşık bir saatlik mesafelere inşa edilen ve boyutları 15-20 metrekare aralığında seyreden bu seyyar ahşap kabinlerden şimdilik altı tane bulunuyor. Her biri takım üyelerinin büyükannelerinin isimleriyle anılan ve üç modeli bulunan bu kabinlerin inşası yaklaşık dört hafta sürüyor. Yapı çerçeveleri, iç tasarım ve kaplamalarda ahşap malzeme kullanılan tasarımlarda genellikle çam ağacı ve kontrplak tercih ediliyor.

alternatif

Clara / Fotoğraf: Roderick Aichinger

Su tesisatı, elektrikli ve propan ısıtma sistemleri içeren her bir ünitede ocak, lavabo, klima, duş kabini ve tuvalet de bulunuyor. Kira bedeli karşılığı sahipli arazilere yerleştirilen kulübeler aynı zamanda karayolları kullanılarak bir yerden bir yere taşınabiliyor.

alternatif

Ovida / Fotoğraf: Roderick Aichinger

Ovida isimli geleneksel kulübe tipine öykünen bu modelin dış kaplamasında siyah materyaller tercih edilirken, yapının farklı genişliklerde birden fazla penceresi de bulunuyor. Tasarımcılarının “Ovida kullanılabilir alanı en yüksek seviyede tutmak amacıyla tasarlandı.” dediği bu model ranza tipi iki büyük yatağı ve kullanışlı rafları ile dikkat çekiyor.

alternatif

Lorraine / Fotoğraf: Roderick Aichinger

Yazarların çalışacağı bir yapı fikriyle tasarlanan Lorraine modeli hafif eğimli bir çatı ve ön yüzeyi panoramik bir biçimde kapsayan bir pencere içeriyor. Tasarımcılar bu geniş pencerenin ilhamı tetikleyeceğine inanıyorlar.

alternatif

Lorraine / Fotoğraf: Roderick Aichinger

Doğanın ritmi ve manzara ile güçlü bir bağ kurulmasına yardımcı olan Clara modeli de geniş pencereleriyle diğerlerinden ayrılıyor.

alternatif

Clara / Fotoğraf: Roderick Aichinger

alternatif

Clara / Fotoğraf: Roderick Aichinger

Tasarım ekibi, konuklarına kendi yaşayacakları alanı tasarlama fırsatı veren tüm bu yapılar için şunları söylüyor: “Geleneksel mobilyalar kullanmaktan kaçınıp, misafirlere yalnızca arzuladıkları gibi kullanılabilecekleri sert ve yumuşak yüzeyler sunuyoruz.”

alternatif

Eleanor / Fotoğraf: Roderick Aichinger

Masraflı, yorucu ve karmaşık tatil planlarına karşı bir duruş sergileyen bu küçük yapıların kira bedeli gecelik yaklaşık 99$ olarak belirlenmiş.Kullanıcılarına küçük yapılarda alternatif bir yaşam vadeden bu kulübeler, mimarî bir hareketin de temsilcileri. Amerika’da buna benzer Outward Bound ve Cocoon9 isimli iki proje daha bulunuyor.

İLGİLİ İÇERİK: Vietnam’daki bu kampüs tamamen ağaçlarla kaplı!

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.