Güvenlik robotu, Asimov’un robot yasasını ihlal etti!

ABD’deki Silikon Vadisi’nde bulunan bir alışveriş merkezindeki güvenlik robotu, Asimov’un ünlü ‘Üç Robot Yasası’ndan ilkini ihlal etti.

 

Geçtiğimiz hafta ABD’deki Silikon Vadisi’nde yer alan Stanford Alışveriş Merkezi’ndeki bir güvenlik robotu, bilim kurgu yazarı Isaac Asimov’un “Üç Robot Yasası” olarak bilinen ünlü robot yasalarından ilkini ihlal etti. Bu tuhaf durum, giderek insan temelli iş gücünden daha ucuza gelen bir iş gücü sunmaya başlayan robot teknolojilerinin geleceğine dair bir soru işareti daha oluşturacak gibi duruyor.

Yerel haber kanalı ABC7 tarafından yayınlanan haberde, güvenlik robotunun 16 aylık Harwin Cheng’e vurarak yere düşürdüğü belirtiliyor. Robotun çocuğa çarptıktan sonra da aynen yoluna devam ettiği ifade ediliyor.

İLGİLİ İÇERİK: ‘Yeni nesil’ insansı robot Atlas’ın çilesi!

Cheng, bu kazadan ciddi bir yara almadan kurtulsa da, ilk defa bu denli gelişmiş bir robotun neden olduğu hadise Asimov’un ilk yasasını ihlal ediyor gibi görünüyor: “Bir robot, bir insana zarar veremez ya da zarar görmesine seyirci kalamaz.

ABC7’ye konuşan Cheng’in annesi Tiffany Teng, hadiseyi şöyle anlatıyor: “Robot oğlumun başına çarptı ve o da bu darbeyle yüzüstü yere düştü, ardından robot durmadı ve yoluna devam etti.” Harwin’in ebeveynleri robotun ayrıca çocuklarının sağ ayağının üzerinden geçtiğini ve bu yüzden ayağında şişlik oluştuğunu fakat neyse ki kemiğinin kırılmadığını söylediler. Kazadan dolayı bacağında bir sıyrık oluşan çocuğun annesi, “normalde hiç ağlamayan çocuğunun çılgınca ağladığını” ifade etti.

Asimov’un robot yasalarının ilkini ihlal eden Knightscope K5 adı verilen robot 1.5 metre boyunda ve yaklaşık 136 kg ağırlığında. Alışveriş merkezindeki insan güvenlik görevlileri, etrafını bir dizi sensör ve kamerayla izleyebilen robotu belirli bölgelere gönderip olup bitenleri izlemesini ve olağandışı aktiviteleri merkezi güvenlik istasyonuna bildirmesi için kullanıyor. Robotun yaratıcıları da Knightscope K5’i gelişmiş bir teknolojiye sahip ve komuta edebilen bir fiziksel varlık olarak tanımlıyor.

Saat başına 6.25 dolarla çalışan K5’in üretici firması Knightscope konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmış değil…

İLGİLİ İÇERİK: 20. yüzyılın başlarında Doğu Avrupa’yı istila eden dev robotlar

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...