Sıfır yakıtla uçan Solar Impulse Kahire’ye indi

Tamamen güneş enerjisinden yararlanan hava aracı Solar Impulse, çıktığı dünya turunun son ayağından önce Kahire’ye indi.

Sıfır yakıt kullanarak tamamen güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse, 9 Mart 2015’te başladığı dünya turuna devam ediyor. Geçtiğimiz Pazartesi bir önceki durağı İspanya’nın Sevilla şehrinden saat 04:20’de (GMT) kalkan uçak 48 saatin biraz üzerinde süren bu yeni yolculuğunu tamamlayarak en yeni durağı Mısır’ın başkenti Kahire’ye indi. Artık dünya turunda yavaş yavaş sona yaklaşan Solar Impulse, ilk durağı olan Abu Dabi’ye inerek yerküre etrafındaki bu kademeli uçuşunu tamamlamış olacak.

Uçakta yer alan iki pilot sırasıyla yer değiştirerek her bir ara uçuşun kontrolünü üstleniyor. BBC’de yer alan habere göre pilotlardan biri olan Andre Borschberg, tamamen güneş enerjisiyle çalışan bu uçakla Sevilla ve Kahire arasındaki uçuşu gerçekleştiren ve Giza’daki tarihi piramitler ve Sfenks heykelinin üzerinde süzülen kişi olarak tarihe geçti.

İLGİLİ İÇERİK: ‘Gerçeğinden daha gerçek’ yapay güneş ışığı teknolojisi

 

solar impulse kahire 2

 

Diğer pilot Bertrand Piccard’ın ise Solar Impulse’un dünya turuna başladığı ülke olan Birleşik Arap Emirlikleri’ne dönüş uçuşunu gerçekleştirecek. Dünya turunun bu son ayağının hava koşullarına bağlı olarak birkaç gün içinde başlaması tahmin ediliyor.

Piccard ve Borschberg’in on yılı aşkın bir süredir üzerinde çalıştıkları bir proje olan Solar Impulse’un kanat genişliği bir 747 jumbo jet’ten daha büyük olmasına rağmen yalnızca 2.3 tın ağırlığında.

Fotoğraf: Jean Revillard / Getty Images

Fotoğraf: Jean Revillard / Getty Images

İLGİLİ İÇERİK: Apple’ın 850 milyon dolarlık dev güneş enerjisi santrali

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...