Binlerce insan bir araya gelip ‘deniz’ oldu

Spencer Tunick’in ‘Sea of Hull’ adlı projesi için Yorkshire’da bir araya gelen üç bin kişi mavinin dört tonuna büründü.

Nü fotoğraf projeleriyle tanınan sanatçı Spencer Tunick son projesi ‘Sea of Hull’ ile iklim değişikliği konusuna dikkat çekiyor. İngiltere’nin Hull şehrinde yapılan çekimlerde, mavinin değişik tonlarında boyanan katılımcılardan kimisi çömeliyor, kimisi yürüyor ve her yer mavi bedenlerle kaplı!

Sanatçının son projesi için cumartesi gün ağarmadan, bedenleri Ferens Gallery‘deki deniz resimlerinden alınan mavi tonlarında boyanan 3200 kişi, Hull şehir merkezinde toplandı. Mavinin farklı tonlarıyla boyanan çıplak insanların oluşturduğu kalabalığın iklim değişikliği nedeniyle yükselen deniz sularının sokakları kaplayan bir temsili olduğunu söyleyen sanatçı, Hull kentini de, denizcilik konusundaki ünü nedeniyle seçmiş.

Fotoğraf: Andrew Yates/Reuters

Fotoğraf: Andrew Yates/Reuters

Gerçekleştirilen çekimler yaklaşık üç saat sürerken, Tunick’in asistanlarının rehberliğinde birbirlerini de boyayan kalabalık, gönüllü katılımcılardan oluşuyor. Katılımcılardan biri, bu ilginç deneyimi şu sözlerle ifade ediyor: “Hepimiz çıplağız; ama bu o kadar da önemli değil, çünkü hepimiz eşitiz. Büyük insanlar, küçük insanlar… Tüm renkleriyle her sosyal katmandan insan.’’

Spencer Tunick’in bu çalışmadaki fotoğrafları 2017 yılında Birleşik Krallık Kültür Şehri olacak olan Hull’da görülebilecek.

Fotoğraf: Andrew Yates/Reuters

Fotoğraf: Andrew Yates/Reuters

Yazar:

Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisi. Sanat ve edebiyatla ilgileniyor.