Wikipedia’da bütün yollar ‘Felsefe’ye çıkıyor!

Wikipedia’da yer alan bir maddenin ilk bağlantısına tıklayıp bunu yeterli sayıda devam ettirdiğinizde her zaman “Felsefe”ye ulaşıyorsunuz.

İnternetin “Özgür Ansiklopedi”si Wikipedia ya da Türkçe adıyla Vikipedi’de bütün yollar sonunda felsefeye çıkıyor! Platformdaki herhangi bir makalenin metninde yer alan italik olmayan ve bir bağlantıya sahip ilk terime tıkladığınızda ve bunu arka arkaya gerçekleştrdiğinizde en sonunda “Philosophy” başlıklı makaleye ulaşıyorsunuz.

İLGİLİ İÇERİK: 2500 yıllık felsefe tarihini gözler önüne seren devasa diyagram

Bu ilginç hadise, bizzat Wikipedia tarafından da doğrulanmış durumda. Hatta konuyla ilgili oluşturulmuş “Getting to Philosophy” adlı bir Wikipedia makalesi bile var. Wikipedia tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada söz konusu fenomenin platformdaki bütün maddeler için yüzde 94.5 oranında geçerli olduğu belirtiliyor. Huffington Post’ta yer alan habere göre, felsefenin bütün bilimlerin de bir anlamda çıkış noktası olduğunu web ortamında da gösteren bu durum ilk olarak 2008’de keşfedilmiş.

Bu durumu hızlı bir biçimde doğrulamak için Xefer adlı web sitesine giderek herhangi bir konu başlığını ya da terimi aratabilir ve nihayet ilgili bağlantıların sizi “Philosophy” makalesine yönlendirdiğini görebilirsiniz.

Üstteki görsel: Raffaello Santi’nin 1509 tarihli ünlü tablosu ‘Atina Okulu’nda Zerdüşt, solda elinde yıldızlarla donatılmış bir küreyi tutarken görülüyor.

İLGİLİ İÇERİK: Gerçeklik ve zaman algınıza meydan okuyan beş felsefi kuram

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...