Uzak Doğu’daki fabrikadan New Yorklu çalışanlara tavsiyeler!

İki sanatçının Tayland’daki bir seramik fabrikasında kefşettiği bu “daha iyi çalışma” ilkeleri New York’taki bir binaya yerleştirildi.

New York’un Houston ve Mott Caddelerinin birleştiği noktada bulunan binaya Public Art Fund ve Fischli ile Guggenheim küratörleri Nancy Spector ve Nat Trotman tarafından yapılan 15 metre yüksekliğindeki duvar resmi, 10 maddelik “daha iyi çalışma” önerilerinde bulunuyor. Bu listenin, Peter Fischli ve David Weiss adlı iki sanatçının 30 yıl önce Tayland’da bir seramik fabrikasında buldukları listenin bir uyarlanması olduğu belirtiliyor. Eleştirmen John Kelsey’in sergi için hazırlanan katalogdaki yorumu şöyle: “Tayland’da bir fabrikadan alınan bu notları Avrupa’nın en sıkı göçmen politikasına sahip bu varlıklı ülkede (İsviçre) sergilemek çok ironik.”

Duvar sanatı tarihini okumaya hiç gerek kalmadan, bu eserin sürekli meşgul olan modern insanın kendini biraz yavaşlatması için iyi bir uyarı olduğu söylenebilir. Söz konusu yerleştirme halihazırda New York’taki Guggenheim Müzesi‘nde devam eden ‘Peter Fischli and David Weiss: How to Work Better‘ adlı sergiye de adını veriyor.

how to work better guggenheim

Peter Fischli and David Weiss’ın “How to Work Better” duvar resmi, Public Art Fund, NYRDaily. Fotoğraf: Jason Wyche.

Yazar:

Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisi. Sanat ve edebiyatla ilgileniyor.