Felsefe tarihinin taksonomik haritası hazırlandı

Sorbonne Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Valentin Lageard, felsefedeki neredeyse bütün konu başlıklarını içeren taksonomik bir harita oluşturdu.

Sorbonne Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Valentin Lageard, felsefi araştırma literatüründe yer alan yüzlerce makalenin çevrimiçi erişimine olanak sağlayan PhilPapers.org üzerindeki tüm kategorileri içeren geniş bir taksonomik harita çıkardı.

Sitede yer alan kategorilerin çok kapsamlı olduğunu fark ettiğini söyleyen Lageard, bunu bir haritada birleştirmenin iyi bir fikir olacağını düşünerek çalışmaya başladı.

“İşe grafiğin hangi biçimde olacağını belirlemekle başladım. Alt kategorileri birden fazla ana kategoriyle bağlantılı şekilde de gösterebilmeme ve hiyerarşiyi daha anlaşılır kılmama olanak sağladığı için eşmerkezli daire grafiğini tercih ettim.”

Yazılım dillerinden Python’un desteklediği Networkx ve BeautifulSoup isimli modülleri kullanarak site üzerindeki kategorileri ve makale bilgilerini grafiğe aktaran Lageard, çalışmasının sonucunda aşağıdaki grafiği oluşturdu.

İLGİLİ İÇERİK: Wikipedia’da bütün yollar ‘Felsefe’ye çıkıyor!

philosophy-map-large

Yüksek çözünürlüklü görsele buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.