Umut Vakfı bireysel silahsızlanma konulu mektup yarışması düzenliyor

Bireysel silahsızlanma konulu çalışmalar yürüten Umut Vakfı, bu konuda farkındalığı artırması hedeflenen bir mektup yarışması düzenliyor.

Misyonu “gençlerin hukukun üstünlüğüne inanan, adalete güvenen, anlaşmazlıklarını uzlaşmayla ve barışçıl yollarla çözümleyen, yurttaş olma bilincini ve sorumluluğunu taşıyan bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmak” olan ve 1993’ten bugüne bireysel silahsızlanmanın önemine dair çalışmalar yapan Umut Vakfı, her yıl düzenlediği bireysel silahsızlanma konulu yarışmalarına bir yenisini daha ekliyor.

umut

Kaynak: Umut Vakfı

Bu yıl yirmi ikincisi düzenlenen geleneksel yarışmada bu kez ‘el yazısı mektuplar’ yarışacak. En az 500, en çok 2000 kelimeden oluşması ve el yazısı ile yazılması beklenen mektupları vakıf başkanı Dr. Aydan Akcan, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Yasemin İnceoğlu, avukat Fikret İlkiz, gazeteci Celâl Üster ve oyuncu – yazar Ercan Kesal’dan oluşan jüri üyeleri değerlendirecek.

Son katılım tarihi 19 Ağustos 2016 olarak belirlenen yarışmanın ödül töreni ise 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nde yapılacak. Ayrıntılı bilgiye vakfın internet sitesinden ulaşılabilir.

Umut Vakfı’nın istatistiklerine göre ülkemizde her yıl ortalama 4500 kişi şahsa ait silahlara ölmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün Şiddeti Önleme programında yer alan önlem listesinde ateşli silahlara erişimin kısıtlanması ilk üç madde içinde yer almaktadır.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.