Bir ‘David Lynch filmi’ nasıl yapılır?

Yazar ve yönetmen Joe McClean, zekice hazırladığı parodiyle bir ‘David Lynch filmi’nin nasıl yapılacağını adım adım anlatıyor.

Dört akademi ödülü adaylığı, bir Altın Palmiye ve bir de en iyi yönetmen ödülü… Hangi yeniyetme yönetmen adayı David Lynch’in izinden gitmek istemez ki? Yazar, yönetmen ve yapımcı Joe McClean, “How to Make a David Lynch Film?” isimli kısa filminde Lynchian tarzda film çekmenin inceliklerini anlatıyor.

Lost Highway, Blue Velvet, Elephant Man, ve Eraserhead gibi filmlere göndermeler bulunan bu dokuz dakikalık parodide yakın planlar, odakdışı hareketlerin rastgele çekimleri, bolca öpüşme, boyalı tırnaklar ve karmaşık diyaloglar gibi sinema öğelerine sıkça başvuruluyor.

İLGİLİ İÇERİK: En kışkırtıcı Bukowski şiirlerinden biri kısa film oldu!

Filmin yönetmeni Joe McClean, yönetmenin sineması ve filmiyle ilgili şunları söylüyor:

“Oldukça yalın ve sade. David Lynch filmlerini izledim ve anlamadım. Bir kez daha denemeye ve başarmaya karar verdim fakat bir faydası olmadı. Sonra iyi ve kötünün öznel kavramlar olduğunu düşündüm ve başkalarına David Lynch işlerinin dehasını övgüler yağdırmalarını anladım. Fikirlerinde haklı olduklarına da inanıyorum. Bu film de benim fikrim.”

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.