Nazım Hikmet’ten sonra ilk kez bir Türk yazar Avignon’da!

Sedef Ecer tarafından yazıp yönetilen ‘e-mülteci.com’ dünyanın en önemli tiyatro festivali Avignon’da sahnelenecek.

Her yıl Fransa’nın Avignon şehrinde gerçekleştirilen, ülkenin en eski sanat festivallerinden biri olarak bilinen Avignon Festivali, Sedef Ecer tarafından yazıp yönetilen ‘E-Mülteci’ adlı oyuna ev sahipliği yapacak.

Konuyla ilgili Kültür Servisi’nde yer alan haberde, 18 Temmuz’da sunulacak ve Armel Roussel tarafından yönetilecek oyun ‘in’ ve ‘off’ bölümlerinde üç defa sergilenecek. Oyun ayrıca RFI radyosu tarafından da binlerce dinleyiciye ulaştırılacak. 16 ve 19 Temmuz’da da Ecer oyun için Johanna Boyé rejisiyle birlikte yazar performansı olarak bölümler okuyacak. Bu bölümde Fransız resmi yazarlar ajansı SACD tarafıdan seçilen 9 yazarın ortak performansına yer verilecek. Oyun, 29-30 Temmuz tarihlerinde de Fransa’nın en eski festivali Théâtre du Peuple’de ağırlanacak.

Ecer, ‘E-Mülteci’ adlı oyununu şu sözlerle anlattı: “Her şeyin en ekstrem noktasını bütün gün sosyal medyada görüyoruz zaten. Ben de dünyada devletlerin kalmadığı, sadece sınırların var olduğu, her vatandaşın bir mülteciye dönüştüğü, kimsenin evinin olmadığı bir durum hayal ettim. İklimsel ve siyasi koşullardan dolayı herkes mütemadiyen bir yerden bir yere göç ediyor ve yanlarına alabildikleri tek şey cep telefonu. Her akıllı telefon bir seyahatname ve her biri bir göçmen kadını anlatıyor.

Fotoğraf: 'E-Mülteci'

Fotoğraf: ‘E-Mülteci’

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...