Güneş sisteminin dışında da yaşamak mümkün olabilir!

Royal Astronomical Society’de yayımlanan yeni bir araştırma güneş sistemi dışında bulunan ötegezegenlerin yaşanılabilir olabileceğini gösteriyor.

Belçika’daki University of Leuven’e göre ötegezegenlerin birçoğu güneşten daha sönük ve küçük olan M-Dwarf yıldızlarının yörüngesinde bulunuyor. Birçok astronomun daha önce yaşam koşullarını sağlamadığını düşündüğü bu ötegezegenlerin bir yüzeyleri sürekli günışığı alırken diğer yüzleri karanlığa gömülü durumda; bu da bir yüzeyin soğuk, bir yüzeyin sıcak olmasına sebep oluyor.

Şimdi ise yeni bir bilgisayar modeli bu yapıdaki gökcisimlerinin kendilerine has bir “havalandırma” sistemi bulundurduğunu ve bu sistem sayesinde sıcak hava ve soğuk havanın transfer edildiğini ve gezegenin yaşanılabilir sıcaklıkta olabileceğini gösteriyor.

güneş

Görsel: NASA

İLGİLİ İÇERİK: Uzay çöplerini toplamak için yeni yöntem!

Araştırma ekibinden Ludmilla Carone araştırma sonuçlarını şöyle açıklıyor: “Gezegenlerdeki bu olayı değerlendirebilmek için yüzlerce model geliştirdik. İdeal durumda serin hava gecenin yaşandığı bölümünden gündüzün yaşandığı bölüme taşınıyor ve ısınıyor. Isınan hava yeniden yükseliyor ve gezegenin soğuk kısmına transfer oluyor.”

Yüzey sürtünmesinin de olduğu bazı gezegenlerde atmosferin üst kısımlarında var olan güçlü akımların sıcak havanın soğuk havaya ulaşmasına izin vermediğini de gösteren bu araştırma, ötegezegenlerin yaşanabilir olma ihtimaline dikkat çekiyor.

İLGİLİ İÇERİK: Güneş Sistemi dışında ilk defa su bulutlarına rastlandı!

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.