Hindistan’da bir günde 50 milyon ağaç dikildi!

Hindistan eyaletlerinden Uttar Pradesh’te 800 bin gönüllünün katılımıyla gerçekleşen etkinlikte 80 farklı türde 50 milyona yakın ağaç dikildi.

11 Temmuz‘da Hindistan’da gönüllüler 24 saat içinde yaklaşık 50 milyon ağaç dikerek Guinness Rekorlar Kitabı’nda Pakistan’ın yerini aldı. 2013 yılında dikilen yaklaşık 850 bin ağaçla Pakistan rekoru elinde bulunduruyordu.

National Geographic’in haberine göre Hindistan’ın kuzeyinde bulunan Uttar Pradesh eyaletinden 800 bin gönüllü 24 saatlik çalışma sonucu yol ve tren hatlarının kenarlarını da kapsayan devlet arazisi üzerine 80 farklı türde ülkedeki üretim merkezlerinde yetiştirilmiş 50 milyona yakın ağaç dikti.

İLGİLİ İÇERİK: Vietnam’daki bu kampüs tamamen ağaçlarla kaplı!

Bu etkinliğin taahhüdü 2015’in Aralık ayında gerçekleşen Paris İklim Konferası’nda verilmişti. 2016 Dünya Günü’nde yapılan anlaşma gereği Hindistan, topraklarının %12’sini yeniden ağaçlandırmak için 6 milyon dolar civarında bir bütçe ayırdı. 2030 yılına dek toprakların %29’una tekabül eden 235 milyon dönüm arazinin ağaçlandırılması bekleniyor.

Geçen on yıllar içinde bölgede ısınma ve tarım ihtiyaçlarını karşılamak üzere havadaki karbondioksit miktarını azaltarak sera gazı salınımını önleyen ormanların önemli bir bölümü yok olmuştu.

İLGİLİ İÇERİK: Sakinlerini hava ve ses kirliliğinden koruyan ‘ağaç apartman’

Önceki yıllardaki tecrübelerle ülkede dikilen ağaçların %40’ına yakınının bakımsızlıktan büyüyemeden öldüğünün farkında olan yetkililer, ağaçların aşı ve sulama ihtiyaçlarının düzenli bir biçimde kontrol edileceğini bildirdi.

İstatistiklere göre hava kirliğinin en fazla olduğu şehirler listesinde 6 şehirle yer alan ülkede gerçekleştirilen ağaç dikimlerinin hava kalitesini yükselteceği ve hava kirliliğini azaltacağı bekleniyor.

Küresel Gelişim Merkezi’nden Anit Mukherjee The Telegraph’a verdiği röportajda şunları söyledi: “Bu büyük girişim yalnızca sembolik bir girişim değil, aynı zamanda ormansızlaşma, hava kirliliği ve toprak kullanımı gibi Hindistan’ın büyük sorunlarına odaklanıyor.”

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.